2. decembar 2024 14:10

Dragan Čović: Dogovoren izbor glavnog pregovarača sa EU, ali ne i Plan rasta

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis, ilustracija

MOSTAR - U Mostaru je završen još jedan u nizu sastanaka lidera stranaka koalicije, nakon duže pauze, koji je završen bez dogovora o Planu rasta i dogovorom o izboru glavnog pregovarača sa Evropskom unijom.

Predsednik HDZ BiH i domaćin sastanka u Mostaru Dragan Čović je je novinarima rekao da je na dnevnom redu današnjeg sastanka bilo osam tačaka i da je sastanak protekao u korektnoj atmosferi.

Čović je rekao da je dosta pitanja stavljeno na dnevni red, ali da je ostalo još mnogo posla, pogotovo kada je reč o pitanjima koja se odnose na evropski put BiH.

On je naveo da je prva tačka bio Zakon o zaštiti ličnih podataka i da je dogovoreno da do srede budu definisane nijanse da bi do kraja sedmice bila održana sednica Saveta ministra, a potom i Parlamentarne skupštine.

Čović je rekao da je druga tačka bio Plan rasta i da je tu ostalo još otvorenih pitanja.

"Treća tačka je bilo imenovanje glavnog pregovarača i dva zamenika. Usaglašena je odluka na osnovu koje ćemo imenovati glavnog pregovarača i njegova dva zamenika", rekao je Čović.

On je naveo da je dalje razgovarano o programu integracije, ali i da imenovanje koordinatora Programa IPA nije usaglašeno.

Čović je rekao da je jedna od tačaka bio budžet institucija BiH za 2025. godinu i da je usaglašeno da ministar finansija i trezora u Savetu ministara pripremi podlogu za dogovor.

Takođe, razgovarano je i o programu rada institucija i Saveta ministara i dogovoreno da se predsedavajućoj ovog saveta odmah dostave programi rada.

Kao poslednju tačku Čović je naveo "tekuća pitanja", poput rada OHR-a.

Potpredsednik SNSD-a Radovan Višković istakao je, nakon sastanka partnera u vlasti na nivou BiH, da je ta stranka predložila zaključak u kojem se traži da nosioci vlasti na nivou BiH, od momenta kad BiH dobije datum za pregovore, ne mogu nametati bilo kakav rešenja, osim institucija predviđenih Ustavom, ali da taj zaključak nije bio prihvatljiv partnerima.

"Taj bi zaključak na kraju bio usvojen i implementiran od Parlamentarne skupštine BiH", rekao je Višković.

Višković je istakao da je prvo pitanje današnjeg sastanka partnera u vlasti na nivou BiH u Mostaru bilo nametnute odluke OHR-a, ali da ono nije bilo predmet rasprave.

"Više nemam dilemu kada god partneri pokažu želju i nameru o otvorenim pitanjima za evropski put, neko to uvek kvari i upliće se i donosi odluke koje mogu doneti samo institucije BiH. Mislim da je to smišljeno protiv BiH. Da li je nekome interes da se BiH ubrzano kreće ka evropskom putu ili ne", rekao je Višković.

Dodao je da nema razloga da bilo ko pokušava da donosi odluke u BiH, kad to mogu da rade institucije ove zemlje. Zato smo i predložili zaključak da od trenutka kada BiH dobije pregovarački status, ili datum za pregovore, ne može niko nametati zakonska rešenja osim institucija koje su na to ovlašćene Ustavom.

Kada je reč o ostalim tačkama dnevnog reda, Višković dodaje da je 98 odsto pitanja usaglašeno vezano za Zakon o zaštiti ličnih podataka.

Komentarišući Plan rasta, Višković je rekao da se Republika Srpska izjasnila da je svih 113 prioriteta prihvatljivo, ali da je u međuvremenu dodat još jedan, koji nije bio predmet razmatranja, a to je ukidanje bezviznog režima za određene zemlje.

"Odluka kojom se definiše imenovanje glavnog pregovarača i dva zamenika je prihvatljiva", naveo je Višković.

Lider SDP-a, članice koalicije Trojka, Nermin Nikšić rekao je da se vratila atmosfera dogovaranja, što je jako važno.

"Držimo taj neki ritam što je važno čak i onda kada se ne dogovorimo oko svih stvari oko kojih mislimo da se treba i može dogovoriti", kazao je Nikšić, prenela je Srna.

Nikšić je rekao da je veoma bitno održati ritam.

"Vlast u BiH i na ostalim nivoima nastoji ispuniti svoje uslove i biti kredibilan partner", kazao je lider SDP.

Nikšić je rekao da je fokus razgovora, osim zakona, bio i na okvirnom budžetu instititucija BiH za iduću i za naredne tri godine.

"To je važno i za mene i za premijera Republike Srpske Radovana Viškovića, kako bi računali na ono što su obaveze i mogućnosti entitetskih budžeta", rekao je Nikšić i dodao da će ova atmosfera biti zadržana kako bi se dao doprinos, jer svaki uspeh dodatno motiviše da se još više dogovara i pronalaze rešenja.

Nikšić je rekao da će atmosfera razgovora i dogovaranja koja se vratila biti pokazatelj i prema EU da se u BiH prave iskoraci koji će biti kvalifikacija za otvaranje pregovora.

Nikšić je poručio da će ova atmosfera biti zadržana kako bi se dao doprinos, jer svaki uspeh dodatno motiviše da se još više dogovara i pronalaze rešenja.