31. decembar 2024 13:22

Željka Cvijanović: I u BiH može biti bolje, ali to podrazumeva postavljanje stvari na drugačiji način

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/FOTO SRNA/ BORISLAV ZDRINJA

BANJALUKA - Srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović smatra da i u BiH može biti bolje, ali da to podrazumeva postavljanje stvari na potpuno drugačiji način.

BiH, prema njenim rečima, i u ovom momentu, kao i godinama unazad, izgleda prilično nesređeno zbog poremećenih unutrašnjih odnosa i neprimerenog mešanja stranaca u domaće procese.

"U BiH imamo različita mišljenja o prošlosti, različita viđenja kako savladati prepreke u sadašnjosti, a stičem utisak da su nam i vizije budućnosti suprotne jedna drugoj. Da bismo pomirili suprotnosti, a to je zahtevan posao, potrebna je politička volja svih domaćih aktera koja izostaje i zato je sve gora i gora situacija", rekla je Cvijanović u intervjuu za banjalučki Glas Srpske.

To se, kaže ona, vidi na unutrašnjem planu, a preslikava se i na diplomatsko polje.

"Moramo svi da razumemo da nema isključivosti u smislu da jedan treba da isključi drugoga. Najveća smetnja je potreba da ono što treba da bude zajedničko bude stavljeno u funkciju jednog i čim imate potrebu da taj jedan zloupotrebi to, imate političke borbe i neslaganja koja se manifestuju različitim odlukama. I strani faktor, umesto da pruži pomoć za određena pitanja, produbljuje unutrašnje jazove. Postoji receptura za bolje, ali u njoj moraju učestvovati svi, da niko nikoga ne maltretira i ne omalovažava, ukida mu identitet, traži da prihvata nešto što je neustavno, a prodaje to kao veliku ustavnu priču", navela je Cvijanović.

Proces protiv Dodika u Sudu BiH je nedopustiv sa aspekta prava

Željka Cvijanović izjavila je da je sudski proces protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Srpske Milana Lukića, koji se vodi u Sudu BiH u Sarajevu, nedopustiv sa aspekta prava.

"Taj proces je, sa aspekta prava, nedopustiv zato što je neko normirao zakon i krivično delo, a taj neko je Kristijan Šmit, koji nema ovlašćenja da to radi. Po Ustavu, on nije zakonodavac ni predlagač zakona. Na sceni je korišćenje pravosuđa da bi disciplinovali svakog budućeg predsednika Republike ili predstavnika institucije da ne može da se ponaša u skladu sa Ustavom", navela je Cvijanović u intervjuu za banjalučki Glas Srpske.

Dodiku i Lukiću se u Sudu BiH sudi "zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita".

Naredno ročište protiv Dodika i Lukića odloženo je za 29. januar, zbog neophodnog perioda oporavka nakon što je predsednik Srpske operisan 9. decembra u Beogradu.