13. maj 2024 14:52

Kovač: Glasanje Crne Gore za rezoluciju o Srebrenici u GS UN bila bi istorijska greška

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/Royal Graphics, ilustracija

PODGORICA - Bivši ministar pravde Crne Gore Marko Kovač izjavio je da bi glasanje Crne Gore za predloženu Rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN bila istorijska greška.

On je istakao da iako formalno pravno krivična odgovornost za bilo koje krivično delo, pa i delo počinjeno u Srebrenici 1995. godine mora biti i jeste individualna, potencijal za izvršenje genocida kao dela koje je međunarodnim krivičnim pravom ustanovljeno zbog težine posledica koje sa sobom nosi, tj. za sprovođenjem namere uništenja određene nacionalne, verske, rasne grupe putem ubistava članova grupe, može imati jedino određena struktura vlasti oličena u vojnom, policijskom aparatu, koji u svakom slučaju mora predstavljati određeni sistem.

„Zato konstantno insistiranje i pozivanje na isključivo individualnoj odgovornosti za krivično delo genocida ukazuje ili na nedovoljno poznavanje samog bića ovog dela ili na krajnju neiskrenost onih koji iznose ovakav stav", naveo je Kovačević u izjavi za podgorički portal IN4S.

S tim u vezi, dodao je, predložena rezolucija i amandmani Vlade Crne Gore na Rezoluciju ne mogu imati kao cilj individualizaciju krivice jer se ona utvrđuje kroz krivične postupke.

„Njena dimenzija između ostalog jeste i stvaranje međunarodne političke platforme koja bi vodila rekonfiguraciji Dejtonskog mirovnog sporazuma sa verovatnim dovođenjem u pitanje opstanka Republike Srpske, a sve putem legitimizacije kroz skupštinu UN", naveo je Kovač.

Prema njegovim rečima, usvajanje ove rezolucije sigurno neće doprineti smirivanju tenzija i pomirenju u regionu već upravo stvaranju novih tenzija i produbljivanju starih podela.

„Crna Gora se do sada uvek, sa najdubljim pijetetom odnosila prema nedužnim civilima koji su na monstruozan nacin ubijeni u Srebrenici, i to uvek treba da radi, ali isto tako ne možemo zaboraviti ni hiljade drugih nevino ubijenih u krvavom građanskom ratu od 1991 do 1995. U tom pravcu bi jedino bila ispravna rezolucija koja bi za cilj imala osudu svih zločina i zločinaca sa prostora bivse Jugoslavije. Predložena rezolucija sama po sebi nosi opasnost žigosanja jedne državne strukture i sistema kao genocidnog, što nijedan amandman sročen na način na koji je prezentovan ne može sprečiti", istakao je Kovač.

On je zaključio da glasanje za ovakvu rezoluciju bila istorijska greška Crne Gore.