20. maj 2024 17:39
Ministar odbrane Hrvatske Anušić tvri da je "srpska strana" kriva za ekscesne situacije na Kosmetu
ZAGREB - Ministar odbrane Hrvatske Ivan Anušić ispratio je danas 41. kontingent Oružanih snaga (HRVCON) u mirovnu misiju Kfora na Kosovo i Metohiju.
Snage 41. HRVCON-a Kfor čine pripadnici Motorizovane pešačke čete, Vazduhoplovne jedinice, ISR jedinice, štabne jedinice logističkih i obaveštajnih nacionalnih elemenata podrške i medicinskog tima. U sastavu je 131 pripadnik Oružanih snaga, od toga osam žena, koji će zameniti 40. kontingent.
Anušić je u obraćanju vojnicima ovog kontigenta rekao da su hrvatski vojnici uvek na dobrom glasu i među najboljima, izrazivši uverenje da će to biti i kada je reč o 41. kontigentu.
Kako prenosi hrvatski portal Index, Anušić je u izjavi medijima rekao da "situacija na Kosovu i u okruženju nije onakva kakvu bi želeli da imamo" i dodao da "nije zadovoljavajuća i nije dobra".
U prilog tvrdnij da situacija na Kosmetu nije dobra, Anšić je rekao da je drugačije "ne bismo morali da upućujemo oružane snage u misiju Kfora".
"Nadamo se da će NATO i snage NATO-a i Kfora uspeti da stabilizuju situaciju, da ne dođe do bilo koje vrste ekscesa i bilo kakve ekspanzije nasilja", rekao je Anušić, koji nijednom nije spomenuo teror koji prištinske privremene vlasti, predvođene Aljbinom Kurtijem, svakodnevno sprovode nad Srbima.
Suprotno tome on je optužio, kako je naveo, "srpsku stranu" da je uzrok ekscesnih situacija.
Odgovarajući na pitanje novinara, rekao je da je "rat teška reč", te da do rata neće doći zato što su, kako je kazao, "naše snage tamo - da bi sačuvale mir".
Ispraćanju 41. kontigenta pripadnika OSH nije prisustvovao predsednik Hrvatske Zoran Milanović, zbog kako je navedeno, iznenadnih neplaniranih obaveza, a zamenio ga je njegov savetnik za odbranu Ivica Olujić.
Pripadnici Kfora predstavljaju međunarodne mirovne snage pod vođstvom NATO-a čiji je zadatak čuvanje reda i mira, odnosno stvaranja i održavanje sigurnosti na Kosovu i Metohiji. Kfor je na prostor Kosova i Metohije stigao 12. juna 1999. godine, dva dana nakon što je usvojena Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN i tri dana posle potpisivanja Vojno-tehničkog sporazuma u Kumanovu.