4. septembar 2023 15:56
Finale basketaškog turnira "Red Bul half kort" u Beogradu 16. i 17. septembra
BEOGRAD - Svetsko finale najvećeg basketaškog turnira "Red Bul half kort" biće odigrano u Beogradu 16. i 17. septembra, saopšteno je danas.
U saopštenju se podseća da je Srbija zemlja sa bogatom košarkaškom kulturom i zemlji koja je iznedrila mnoge legendarne asove. Srbija ujedno obeležava 100 godina košarke u 2023.
"Nacionalni pobednici sa pet kontinenata i iz 25 zemalja okupljaju se 16. i 17. septembra na Svetskom finalu na Partizanovim terenima na Kalemegdanu, gde žele da budu krunisani u kraljeve 'strit' igre 3x3, što će samo upotpuniti praznični jubilej igre pod obručima u našoj zemlji. Boje Srbije braniće ekipa 'Gardoš 3x3', koja je pobedila na nacionalnom finalu u Novom Sadu", navodi se u saopštenju.
"Red Bul half kort" je globalno najveći basketaški turnir sa više od 15.000 učesnika u 2023. godini, a samo jedna ekipa može da bude svetski šampion.
"Prošlo je tačno 100 godina otkako je Vilijam Vajland, profesor folklora i narodnih sportova iz Ouklenda (Kalifornija) doneo prvu košarkašku loptu u Srbiju. Održao je u organizaciji Crvenog krsta niz predavanja i demonstracija američkih sportova u Beogradu i Novom Sadu, a lopta koju toliko volimo i dalje cepa mrežice i piše istoriju", podseća se u saopštenju.
Zahvaljujući otvaranju Sokolske organizacije prema ekipnim sportovima, kao i želji same države da se sport protežira kroz škole, košarka, početkom tridesetih godina prošlog veka, dobija novi zamah.
"Nosilac gotovo svih košarkaških aktivnosti u ovom periodu je SOKO Kraljevine Jugoslavije, a njegovi članovi neumorno rade na usavršavanju pravila, poboljšanju uslova za igru i trening. Novi sport, do tada nazivan basket bal, košićeva ili košikova dobija svoje domaće ime - košarka", podsećaju organizatori.
Krunu košarkaških takmičenja do početka Drugog svetskog rata svakako predstavlja Svesokolski slet u Borovu 1940. godine na kome je učestvovalo 170 igrača i igračica podeljenih u četiri starosne kategorije.
"Ženska ekipa beogradskog Sokolskog društva Matica osvaja titulu prvaka države, po malo čudnim rezultatom 2:0, usled loših vremenskih uslova. Jedini koš na utakmici postigla je Ružica Radovanović. U periodu do Drugog svetskog rata, za razvoj i unapređenje košarke u Beogradu najviše je zaslužan Zdenko Pavić, sa svojom suprugom Verom, Pročelnik za takmičarske igre pri načelstvu Saveza Sokola koji je protežirao košarku i kroz SOKO i kroz školski sport. U okviru beogradskog Sokola X formirao je košarkašku ekipu, a bio je i glavni organizator srednjoškolskih košarkaških turnira u Beogradu krajem tridesetih godina prošlog veka. Prevodio je košarkaška pravila i radio na izgradnji košarkaških terena i koševa", saopšteno je danas.
Prvi košarkaški klubovi formirali su se u okviru fudbalskih klubova kao sekcije neposredno pred početak II svetskog rata.
"Masovno formiranje klubova dešava se neposredno posle okupacije Kraljevine Jugoslavije, na proleće 1941. godine. Pre svih to su Matica, Omladinac, Sask, Izbeglice, SK 1913, nešto kasnije i drugi: Bask, BSK, Mitić, Obilić, BTK, BOB. Igrači su bivši sokolci i svršeni srednjoškolci (M. Stefanović, N. Popović, I. Dimić, Sokolović, S. Šaper, B. Aksentijević), kao i grupa izbeglica, vrhunskih košarkaša, koje je ratni vihor doneo u Beograd (Neferović, Tešin, Putnik, Ronac, Mađeruh). Košarka se za vreme okupacije igrala na Tašmajdanu i Kalemegdanu, kao i na terenima SK 1913 na Topčiderskom brdu (sada stadion FK Crvene zvezde). U septembru 1941. organizuje se prvenstvo Beograda, a na proleće 1942. godine osniva se i Srpski savez košarke i odbojke. Za nepunih godinu dana savez ima u članstvu 23 kluba, a utakmice košarke i odbojke ukupno je u ovom periodu gledalo 15.000 ljudi. Predsednik Saveza bio je polaznik Vajlandovog kursa iz 1923. godine, Svetislav Bata Vulović", dodaje se u saopštenju.
Košarka se za vreme okupacije igrala u Beogradu, a po prvi put utakmice su odigrane u Šapcu i Kragujevcu.
"Pažnju privlači velika gledanost, na utakmicama je bilo od 1.000 do 1.500 ljudi, a košarka se igrala svih ratnih godina, pa i u avgustu 1944. neposredno pred oslobođenje. Proglašavani su prvaci Srbije, a košarka je definitivno osvajala svojom atraktivnošću, brzinom i lepotom, i one koji su je igrali i one koji su je gledali", navedeno je u saopštenju.
Posle Drugog svetskog rata došlo je do velikog uspona reprezentacije Jugoslavije.
"I sada Srbija kao naslednik odličja, ima ukupno iz svih era jedno olimpijsko zlato, pet svetskih zlata i čak osam evropskih zlata. Kada je u pitanju basket, imamo olimpijsku bronzu, čak šest svetskih i četiri evropska zlata. Basket je zvanično počeo da se igra na najvećim turnirima od 2012. godine i Dušan Bulut bio je jedan od pionira i prva svetska zvezda ovog sporta, a karijeru je počeo na 'Red Bul King of d rok turniru'. Sada je vreme da neki novi momci krenu njegovim stopama, i to u Srbiji, na 100 godina košarke, na turniru Red Bul half kort", zaključuje se u saopštenju.