17. april 2024 12:51

Božidar Maljković: Mislim da smo sposobni da na Olimpijskim igrama osvojimo više od devet medalja

Izvor: TANJUG

podeli vest

Božidar Maljković: Mislim da smo sposobni da na Olimpijskim igrama osvojimo više od devet medalja

Foto: TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

BEOGRAD - Predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Božidar Maljković izjavio je danas da ne voli da daje prognoze, ali je dodao da misli da srpski olimpijski tim može da osvoji više od devet medalja na predstojećim Igrama u Parizu.

OI u Parizu biće održane od 26. jula do 11. avgusta.

"Odmah po završetku OI u Tokiju krenuli smo da se spremamo za sledeće OI, kao što ćemo uraditi i posle Pariza. Kako se približava početak OI, tenzija raste kod trenera, sportista, funkcionera, kod ljudi koji rade u OKS. Opšta mobilnost", rekao je Maljković za K1.

On je istakao da srpski olimpijski tim trenutno ima 82 člana.

"Lazar Kovačević je poslednji koji je uzeo kvotu. Realno, možemo u svim sportovima da uzmemo kvotu. Možemo da izborimo još neku kvotu u streljaštvu. Učesnici olimpijskog turnira u tenisu biće poznati posle Rolan Garosa. Imamo priliku u tekvondou, boksu... Ako odbojkaši izbore plasman na OI, imaćemo između 115 i 120 sportista, što je više u odnosu na Igre u Tokiju", dodao je predsednik OKS.

Maljković je otkrio da će finalni spisak sportista biti formiran mesec dana pre početka OI.

"Većina kvalifikacionih turnira je u junu, a Igre počinju 26. jula", podsetio je Maljković.

Predsednik OKS je izrazio nadu da će Srbija imati predstavnika na OI u sportskom penjanju.

"Razgovarao sam sa Slobodanom Gejom iz Niša, tatom i trenerom Staše. Veruje da će njegova ćerka uspeti da se plasira na OI. Nedavno su se vratili iz Šangaja i imaju još dve prilike za kvalifikacije", dodao je Maljković.

Maljković je istakao da ne voli da daje prognoze.

"OI su najveća fešta na svetu. Tu se ulaže ogroman novac, brane se boje zemlje, tradicija... Veliki je pritisak na sportiste. Bio sam na sedam F4 u košarci, taj pritisak i ovaj na OI, ne mogu da se mere. Znaš da te gleda ceo svet, koji je spreman da te kritikuje ili veliča. Moja ekipa, koja je jako dobra, sastoji se od 25 mladih ljudi, među kojima su Milica Mandić, Marija Ristivojević, Žarko Zečević, Đorđe Višacki, koji vodi tu grupu. Oni dobro rade. Prenosimo im iskustvo, mir, obilaze sportiste svaki dan... Ne volim prognoze, besmisleno je. Do sada smo na OI osvojili najviše devet medalja", naveo je Maljković.

"Imamo očekivanja i mislimo da smo sposobni da osvojimo više od devet medalja. Da li će to da se desi, ne znamo. Ko je pomislio da Novak Đoković neće da osvoji medalju u Tokiju ili Ivana Španović. Goran Obradović je plakao, koliko mu je teško palo, ja sam ga tešio, jer svi znamo kolika je Ivana Španović heroina i šampionka. Taj dan ako Srbija generalno bude imala tu vrstu pomoći (sreće), možemo da ostvarimo uspeh", istakao je predsednik OKS.

Bezbednost na OI u Parizu je tema od ključnog značaja. Svakog dana Igara u Parizu biće raspoređeno oko 30.000 policajaca.

"Dobro poznajem Pariz i kada sam čuo za tu trasu, shvatio sam da ju je jako teško obezbediti. Trideset hiljada francuskih policajaca, koji su perfektni, nije dovoljno. Oni traže pomoć, jer je ta ruta veoma nezgodna. U Tokiju smo znali da imamo neprijatelja, a to je bila korona. Svaki dan smo se testirali i podnosili tu vojničku disciplinu, ali ovde su veliki izazovi, posebno zbog dva rata. Neće biti lokacije koje su nepristupačne policiji", naveo je Maljković.

On je govorio i o učešću ruskih sportista na OI u Parizu.

"Moj lični stav govori o tome da treba da poštujemo našu povelju Olimpijskog komiteta, koja kaže: Sport je iznad politike. Posebno s obzirom na to kako su srpski sportisti prošli 1992. godine. Kakve veze ima klizačica sa politikom Vladimira Putina ili obrnuto? Druga stvar je to što neko ko je dopingovan treba da bude isključen, ali ja sam protiv sankcija", rekao je Maljković.

On je naveo da će sportisti iz Rusije po posebnim uslovima učestvovati na OI.

"MOK ima 206 članica, a UN 193. Preporuka MOK-a je da Rusi nemaju obeležja države, grb, čak ni dres koji je sličan njihovoj zastavi. Nažalost, imao sam priliku da vidim tu tužnu odluku u Pjongčangu i to je katastrofa. Ja često postavljam pitanje zašto se politika meša u sport, ali ne vredi ništa. Dobro je što je Emanuel Makron pristao da Rusi učestvuju. Moj stav je da smo protiv sankcija protiv bilo koga, osim ako je ta osoba javno ušla u politiku ili uzela oružje. U suprotnom, čisti sportista mora da ima pravo da bude na terenu", dodao je Maljković.

On je prokomentarisao izbacivanje karatea iz programa OI i uvođenje brejkdensa.

"Karate je jako popularan u Francuskoj. Postoji neka nesloga između dve asocijacije i dok se ne smire, MOK neće da ih vidi", naveo je Maljković.

On je podsetio da svaki organizator OI ima pravo da u olimpijski program uvede nove sportove.

"Svaka zemlja koja organizuje OI ima prava na dva do tri nova sporta. Pariz je izabrao brejkdens, vožnju bicikla BMX, sportsko penjanje i surfovanje", zaključio je Maljković.