14. avgust 2024 14:15
Srbija nastoji da zaštiti građane od neovlašćene obrade ličnih podataka za obuku AI
BEOGRAD - Srbija nastoji da zaštiti građane od neovlašćene obrade ličnih podataka na platformama kompanija Meta i Iks (Tviter) za obuku i razvoj veštačke inteligencije (AI) i preduzima korake u cilju iznalaženja trajnog rešenja ovog problema.
U toku su aktivnosti usmerene na ostvarivanje kontakata sa navedenim firmama u Sjedinjenim Američkim Državama kako bi se one još jednom podsetile na svoju obavezu određivanja predstavnika u Srbiji, u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, odnosno kako bi ujednačile tretman građana Srbije sa građanima Evropske unije, imajući u vidu da je upotreba podataka o ličnosti građana EU od strane kompanije Meta za ove svrhe odložena, navodi se u saopštenju Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
Pored navedenog, u toku su aktivnosti usmerene ka ostvarivanju kontakata sa Komisijom za zaštitu podataka Republike Irske kao telom za zaštitu podataka o ličnosti u čijoj teritorijalnoj nadležnosti se nalaze kompanije "Meta Platforms Ireland Inc." i "Twitter International Unlimited Company", kao rukovaoci podataka o ličnosti.
Pravni okvir zaštite podataka o ličnosti Republike Srbije kao kandidata za članstvo u Evropskoj uniji je u potpunosti usklađen sa Opštom uredbom o zaštiti podatka Evropske unije (GDPR), tako da će se Poverenik sa istim ciljem obratiti i Evropskom odboru za zaštitu podataka (EDPB).
Pomenuta organizacija, u kojoj Republika Srbija ima status posmatrača, okuplja sva nadzorna tela za zaštitu podataka o ličnosti država članica Evropske unije.
Kako se navodi, u Sarajevu će se 4. septembra održati sastanak Poverenika Milana Marinovića i zamenice Poverenika Sanje Unković sa direktorom Agencije za zaštitu ličnih podataka u Bosni i Hercegovini i predsednikom i članovima Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka Crne Gore.
Cilj sastanka će biti koordinisanje zajedničkog delovanja tri nadzorna organa za zaštitu podatka o ličnosti da bi se trajno rešio ovaj problem.
Kompanija Meta je 26. juna ažurirala svoju politiku privatnosti po kojoj sve objave, komentari, fotografije i video spotovi, kao i lični podaci koji objave korisnici preko Fejsbuka, Instagrama i drugih Metinih aplikacija mogu da se iskoriste za obuku veštačke inteligencije (AI), preneli su mediji.
Sve je prošlo bez najave i objašnjenja, tako da milioni korisnika u Srbiji i na Zapadnom Balkanu nemaju ni informacije o novoj Metinoj politici.
Državljani Evropske unije su, za razliku od korisnika na Zapadnom Balkanu, prilikom prijaljivanja na platforme dobili upozorenje da se Metina politika privatnosti menja, kao i opciju da svoje lične podatke izuzmu iz obuke AI.
Situacija je dodatno zakomplikovana činjenicom da Meta nije ni imenovala svog predstavnika u Srbiji niti u zemljama Zapadnog Balkana.