4. oktobar 2024 16:14

Konferencija o mentalnom zdravlju mladih: Neophodna međuresorna saradnja

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

BEOGRAD - U Beogradu je danas održana treća Međunarodna konferencija posvećena mentalnom zdravlju i psihosocijalnoj podršci dece i mladih koju organizuje UNICEF, čiji je cilj da se naglasi važnost međuresorne saradnje i potrebe za objedinjavanjem svih dostupnih resursa kako bi se obezbedila sveobuhvatna podrška deci, mladima i roditeljima u prevenciji i zaštiti mentalnog zdravlja u Srbiji. 

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je da mladi stiču informacije o mentalnom zdravlju i sopstvenim nesigurnostima od svojih vršnjaka koji često imaju sličan problem, ali i sa društvenih mreža - najčešće od nekompetentnih izvora i žute štampe.

Govoreći o adolescentima, poručila je da je važno da znaju da nisu sami, kao i da je psiholog stručni prijatelj i dodala je da je to početni korak na kojem bismo morali svi da radimo, kao i da prosvetni radnici i roditelji moraju da imaju viši stepen obrazovanja o tome.

Service Photo Gallery

"Škola je mesto gde se prave prvi koraci na podizanju zdravstvene pismenosti iz ove oblasti", kazala je Đukić Dejanović.

Ministarka za demografiju i brigu o porodici Milica Đurđević Stamenkovski navela je da je uticaj medija i društvenih mreža na mentalno zdravlje dece izuzetno jak.

"Dodatnu pažnju treba da posvetimo tome da, ako ništa drugo, učinimo da pored tih sadržaja koji nisu kvalitetni imamo više onih koji jesu", kazala je Đurđević Stamenkovski.

Ministarka je naglasila da bi prvih 1.000 dana života deteta, trebalo da bude u fokusu svih domaćih institucija.

Prema njenim rečima, porodica jeste najznačajniji štit svakog deteta, a njenim osnaživanjem dete dobija sve ono što mu je potrebno da se ostvari.

Istakla je da snažeći porodicu, snažimo okvire koji pružaju najpolodnije tle za razvoj deteta.

"Smataramo da institucije i roditelji moraju biti prirodni i najvažniji saveznici kako bismo izvršili odgovarajuću prevenciju i na vreme reagovali", rekla je ministarka.

Državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja Ivana Stašević Karličić istakla je da studija Instituta za mentalno zdravlje 2021. nije pokazala nikakve drastične cifre.

"Ministarstvo zdravlja i celo društvo ima svest o tome koliko je važno zdravlje, a zdravlja nema bez mentalnog zdravlja", navela je ona i dodala da zdravstveni sistem Srbije ima široku i dobro razvijenu mrežu samih jedinica za zaštitu zdravlja, a time i mentalnog zdravlja.

"Imamo široku i razvijenu mrežu što nije slučaj u EU. Imamo drugačiji sistem zdravstvenog osiguranja i drugačiji nivo brige o zdravlju uopšte", navela je Stašević Karličić.

Dodala je da Zakon o zdravstvenoj zaštiti i Ustav Srbije garantuju dostupnost zdravlju.

"Zdravlje je stvar i odgovornost svakog od nas, ne samo resora zdravlja ili ne samo vlade, već svakog pojedinca koji pripada ovom društvu i to je naš zajednički teren koji može da bude samo nama životno važna platforma, nikada politička ili kakva druga", objasnila je ona.

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov objasnio je da se još uvek suočavamo sa problemom kada je u pitanju zaštita ostvarivanja prava na mentalno zdravlje.

"Mentalno zdravlje je jedan izazov s kojim se kao društvo i država sa svojim politikama moramo suočiti i razrešiti, jer je priznanje problema pola rešavanja problema", ukazao je Žigmanov.

Direktorka UNICEF-a u Srbiji Dejana Kostadinova napomenula je da sve potiče iz porodice i da je veoma važno podržati dete još od ranog detinjstva.

"UNICEF je fokusiran na razvoj ranog detinjstva, ali ne možemo da završimo sa ovim, nakon toga postoji potreba za podrškom kroz ceo životni ciklus deteta", ukazala je ona i dodala da je mnogo ministarstava uključeno u ovu saradnju.

Kostadinova je istakla da su na trećoj konferenciji o mentalnom zdravlju obeležili godinu dana od potpisivanja Memoranduma o razumevanju između ključnih ministarstava koja su odgovorna za pružanje ove podrške.

"Razgovarali smo i razmišljali o akcijama koje su već sprovedene i koje su potrebne da bi se detetu pružila podrška kroz ceo životni ciklus. Svi smo na istoj strani jer svi verujemo da je ulaganje u mentalno zdravlje neophodno", kazala je ona i dodala da svaki evro koji uložimo u mentalno zdravlje doneće višestruko više ekonomske koristi.

Direktor Svetske Zdravstvene Organizacije (SZO) u Srbiji i Specijalni izaslanik regionalnog direktora SZO za Zapadni Balkan Fabio Skano poručio je da moramo da imamo više empatije i da razumemo druge, kao i da im ponudimo pomoć.

"Pritisak je veći zbog pojave novih tehnologija, zbog geopolitičke situacije, ali i zbog otpora pandemije koronavirusa, što je posebno teško padalo deci, jer su deci bili uskraćeni društveni ciklusi i njihova interakcija", istakao je on.

Prema njegovim rečima, potrebno je delovati na institucionalnom nivou, a to rade zajedno sa Ministarstvom zdravlja i UNICEF-om.

Članica Omladinskog odbora UNICEF-a u Srbiji Džana Numanović poručila je da na ovu temu neophodno više razgovarati.

"U mom okruženju ne govori se o ovoj temi. Kada mladi imaju problem, ne obraćaju se nikome, već to drže u sebi, odnosno, potiskuju probleme u sebi", rekla je šesnaestogodišnjakinja i navela da mladi ni sa porodicom ne razgovaraju o ovim problemima.

Na konferenciji je rečeno i da je formirana Radna grupa za zaštitu mentalnog zdravlja dece i mladih na čelu sa Ministarstvom zdravlja, razvijen je i Akcioni plan koji jasno definiše uloge i odgovornosti među sektorima i uspostavlja jasne kanale saradnje,a na lokalnom nivou postignut je značajan napredak potpisivanjem lokalnih protokola u nekoliko gradova.

Konferencija, održana uoči Međunarodnog dana mentalnog zdravlja, predstavlja neprocenjivu priliku za procenu napretka postignutog u jednogodišnjoj implementaciji Memoranduma o razumevanju, koji je zajednički potpisalo šest ministarstava - zdravlja, prosvete, turizma i omladine, rada, zapošljavanja, boračkih i socijlanih pitanja, za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i za brigu o porodici i demografiju.