11. oktobar 2024 16:24

Obeležen Međunarodni dan devojčica, Žarić Kovačević: povećati svest o jednakosti

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD  - Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević rekla je danas na skupu povodom Međunarodnog dana devojčica da je to još jedna prilika da se poveća svest društva o važnosti jednakosti i značaju ravnopravnosti, kao i jednakih šansi, kao i da je zadatak institucija da se svakom članu zajednice obezbedi pravičan okvir za bezbrižno detinjstvo, odrastanje, školovanje, zaposlenje i karijeru.

"U Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave od ukupnog broja radno angažovanih, od njih 163, čak 121 su žene, što znači da u našem radnom kolektivu ima 75 odsto žena. Sve one predano, stručno, visoko profesionalno i odgovorno obavljaju svoj posao. Zahvaljujući njihovom radu i trudu ostvareni su sjajni rezultati na polju reforme javne uprave. One su na odgovornim pozicijama, vode najbitnije organizacione jedinice, kao i naše najvažnije projekte", napomenula je ona.

Zaključila je da je Vlada Srbije učinila mnogo toga na polju smanjenja razlika, ali da se i dalje nastavlja borba da se što više žena uključi u sve sfere društveno-političkog života.

Intext service Video

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov ocenio je da Srbija ima jasno strateško opredeljenje i dobar normativni okvir, ali da su nam potrebni još vidljiviji rezultati koji svedoče o unapređenom položaju devojčica u svim segmentima društva.

Žigmanov je rekao za Tanjug da se Međunarodni dan devojčica proslavlja svuda u svetu s ciljem da se skrene pažnja na ovu društvenu grupu koja često nije u fokusu našeg interesa javnosti.

Na skupu "Devojčice i vizija njihove budućnosti u Srbiji" istakao da je pravo na jednake mogućnosti neprikosnoveno pravo za koje se Vlada Srbije, njena ministarstva i druge institucije bore.

"Mi smo kao ministarstvo koje je zaduženo za rodnu ravnopravnost ukazali na sve one i strateške i normativne i konkretne mere koje čine kada je u pitanju ostvarivanje društva jednakih mogućnosti, kao i svih pretpostavki da bi se vizija svakog pojedinca, bez obzira na područje iz kojeg dolazi, ostvarila", naveo je on.

On je dodao da u manje razvijenim sredinama devojčice nailaze na prepreke u ostvarivanju svojih prava i interesa, te da je danas prilika da se čuje glas onih kojih se to najviše tiče.

Intext service Video

Poručio je da je briga o mladima, stvaranje uslova za njihovo bezbrižno detinjstvo i srećnu budućnost zajednička odgovornost čitavog društva, od porodice, preko lokalne zajednice do najviših državnih organa, predškolskog obrazovanja i univerziteta.

On je naglasio da, kroz nedavno usvojenu Reformsku agendu Srbije, koja čini centralni deo Plana rasta EU za Zapadni Balkan, Vlada Srbije pokazuje da je cilj njene politike još odlučnije ubrzavanje reformskog procesa i društveno i ekonomsko približavanje EU.

Kroz reformske mere, kako je istakao, Vlada Srbije će nastaviti da sprovodi politiku koja ima za cilj puno ostvarivanje principa rodne ravnopravnosti u praksi.

Dodao je da se čitav niz aktivnosti sprovode kada je u pitanju afirmacija ženskog preduzetništva i kada su u pitanju nedovljno razvijene opštine da imaju određenu vrstu sredstava koje će im omogućiti da ostvare svoje poslovne inicijative.

"Afirmišemo i čitav niz mera da u pojedinim područjima, života unutar obrazovnog sistema, gde su žene tradiconalne bile manje vidljive, da budu zastupljenije", napomenuo je Žigmanov.

Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković poručila je da u borbi za potpunu rodnu ravnopravnost upravo žene treba da budu najaktivnije.

"Unapređenje položaja žena znači i bolji i kvalitetniji život čitavog društva. Rodna ravnopravnost je jedan od ključnih principa savremenog doba i zbog toga je izuzetno važno ovu temu isticati kao prioritetnu u javnom prostoru", navela je Gojkovićeva i dodala da rodna nejednakost, i pored značajnih pomaka koji su na globalnom nivou napravljeni ka postizanju rodne ravnopravnosti i eliminacije svih oblika diskriminacije žena i devojčica, još uvek ume da bude prisutna u mnogim oblastima.

Istakla je da žene moraju da se izbore za društvo jednakih šansi i izrazila zadovoljstvo što je danas ženama put ka obrazovanju i poslovnom uspehu u znatnoj meri pristupačniji i što su stvoreni uslovi da se žene pozicioniraju u politici, nauci, umetnosti, sportu i svim drugim oblastima života.

Podsetila je na to da se u poslednjih nekoliko godina procenat žena na univerzitetima u Srbiji povećava i da se mnoge od njih odlučuju za studije u oblastima nauke, tehnologije, inženjeringa i matematike, proučavanja veštačke inteligencije, kao i za upis master i doktorskih studija.

Osvrnula se na projekat Pokrajinske vlade "Mali naučni radovi", kao primer dobre prakse, čija je ideja da se devojčice kroz obrazovni sistem podstaknu da iskažu svoje afinitete u naučnoj i istraživačkoj sferi.

U projektu od ove godine učestvuju i dečaci, pa će biti ukupno 80 "malih naučnih radova".

Ministar bez portfelja zadužen za unapređenje razvoja nedovoljno razvijenih opština Novica Tončev rekao je da je Vlada Srbije formiranjem Kabineta za razvoj nedovoljno razvijenih opština prepoznala značaj ovih opština, ali i da one imaju specifične uslove života i da je potrebno posebno obratiti pažnju u radu sa njima. Kabinet je mnogo toga uradio za poboljšanje uslova.

Izgrađeni su i renovirani sportski tereni, renovirane škole, obezbeđeni su uslovi da se kvalitetnije održava nastava i da deca borave u okruženju koje je čisto i zdravo. Nabavkom opreme za domove zdravlja utičemo na kvalitet zdravlja, a uređenjem putne infrastrukture kao i osvetljavanjem javnih površina povećavamo bezbednost dece. Tu je i adaptiranje kulturnih centara i letnjih pozornica koje omogućavaju razvijanje talenata u pesmi, igri, glumi.

Poručio je da su ovo značajni projekti koji su doprineli poboljšanju kvaliteta života.

Ujedinjene nacije su 11. oktobar proglasile Međunarodnim danom devojčica, koji se obeležava od 2012. godine, da bi podržale više mogućnosti za devojčice i povećavanje svesti o rodnoj nejednakosti sa kojom se suočavaju devojke širom sveta na osnovu njihovog pola.