23. oktobar 2024 14:39
Biljana Lajović: Škole blagovremeno reaguju na nasilje i evidentiraju ga
BEOGRAD - Predsednik Aktiva direktora škole Novog Beograd Darko Eger izjavio je danas, govoreći o vršnjačkom nasilju i nasilju u školama, da škole odmah, blagovremeno reaguju na nasilje, i da svaki tim u zavisnosti od nivoa nasilja mora u roku od 24 sata da se sastane, evidentira nasilje i proceni ga.
Eger je za Tanjug rekao da ako je u pitanju nasilje trećeg stepena, u tom slučaju obaveštavaju se i Centar za socijalni rat, policija i ostali organi.
Komentarišući to što je od ukupno 3.592 evidentirane prijave na platformi "Čuvam te" najveći broj situacija nasilja nastao u ustanovama obrazovanja - 2.220, Eger je istakao da je ova platforma predviđena da se evidentira svaka vrsta nasilja u Srbiji, što znači da i škole evidentiraju nasilje prvog i drugog stepena koje se desilo.
Ovo je samo ukupan zbir svih evidencija koje su uradile i škole i pojedinci koji su osetili potrebu da evidentiraju nasilje, rekao je Eger i dodao da to u realnosti ne mora da bude tako kao što je evidentirano jer svaki od nivoa nasilja podleže određenoj vrsti vaspitno-disciplinskog postupka.
Iako se kroz evidenciju nasilju dobija slika da ima više nasilja u školama nego ranije, Eger smatra da situacija nije baš takva, već da se danas više govori o nasilju nego ranije.
"Društvene mreže takođe prenose određenu evidenciju nasilja, i često se dešava da je na društvenim mrežama nešto izvedeno iz konteksta a nije procesuirano na odgovarajući način", dodao je on.
Psiholog Biljana Lajović ocenila je da je društvo daleko od nulte tolerancije na nasilje zato što odrasli nisu dobar pimer deci.
Ona je za Tanjug rekla da je neophodno da se odrasli ponašaju drugačije i da svojim primerom, rečenicama koje izgovaraju, načinom obraćanja drugima, svojim ponašanjem kako u porodici tako i u javnom životu, pokažu deci kako treba da se radi.
Lajović je rekla da je za nju idealan način vaspitavanja dece lični primer, istakavši da je nauka pokazala da je učenje po modelu najefikasniji oblik učenja.
"Kada mi promenimo odnose u društvu, društveni kontekst, kada se mi odrasli urazumimo i shvatimo gde je ključ problema i rešenja, ja verujem da će deca vrlo brzo usvojiti takve oblike ponašanja", poručila je ona.
Komentarišući prijave na platformi "Čuvam te" Lajović je rekla da treba biti obazriv u tumačenju ovih podataka, s obzirom na to da se na tu platformu prijavljuju sva nasilja koja se dešavaju u Srbiji.
Napomenula je da obrazovni sistem imao obavezu poslednjih dvadesetak godina da prijavljuje svaki oblik nasilja, počevši od onog najmanjeg do onog najozbiljnijeg.
"Da bismo znali šta tačno treba da uradimo, moramo da znamo šta ti brojevi nose u sebi tačno, jer sam broj za sebe nije dovoljan. S moje tačke gledišta, jedna situacija nasilja je dovoljna da mi preduzimamo mere da se to ne dešava", izjavila je ona.
Lajović je ocenila da se danas značajno više govori o nasilju u školama nego ranije, s obzirom na to da svaki oblik nasilja pojačava potrebu da se o tome više priča kako bi se pronašao uzrok i najbolje rešenje.