31. oktobar 2024 18:18
Žigmanov čestitao praznik predstavnicima bugarske nacionalne zajednice u Srbiji
BEOGRAD - Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov čestitao je predsedniku Nacionalnog saveta bugarske nacionalne manjine Stefanu Stojkovu i svim pripadnicima bugarske nacionalne zajednice u Srbiji njihov praznik, 1. novembar, Dan narodnih buditelja, saopšteno je danas iz tog Ministarstva.
Dan narodnih buditelja posvećen je prosvetiteljima, učiteljima i kulturnim radnicima koji su doprineli očuvanju bugarskog jezika, kulture i identiteta tokom teških istorijskih perioda.
Prvi put je proslavljen 1909. godine, a njegova svrha je da podseti na značaj obrazovanja i prosvete u razvoju jednog društva.
U Republici Srbiji, prema poslednjem popisu stanovništva iz 2022. godine, živi 12.918 Bugara, što predstavlja demografski pad u odnosu na prethodni popis.
Najviše pripadnika ove nacionalne zajednice živi u Pčinjskom i Pirotskom okrugu, u Bosilegradu i Dimitrovgradu. U većini se izjašnjavaju da su pripadnici pravoslavne veroispovesti.
Bugarska nacionalna manjina izabrala je svoj prvi nacionalni savet 2003. godine u Nišu.
Prema Zakonu o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, redovni izbori za članove nacionalnih saveta nacionalnih manjina održavaju se svake četiri godine, koliko traje mandat jednog saziva nacionalnog saveta.
Poslednji izbori održani su 2022, kada je konstituisan aktuelni saziv Nacionalnog saveta bugarske nacionalne manjine.
Svoju kulturu i običaje pripadnici bugarske nacionalne manjine, između ostalog, neguju i razvijaju okupljajući se u više udruženja koja doprinose afirmaciji kulture bugarske nacionalne manjine.
Neka od najvažnijih su Kulturno-informativni centar bugarske manjine „Caribrod“ iz Dimitrovgrada, Matica Bugara u Srbiji iz Bosilegrada, Kulturno-informativni centar Bugara „Bosilegrad“, Bugarsko kulturno društvo „Trendafer“ iz Belog Blata, KUD „Ivanovo 1868“ iz Ivanova, itd.
Pripadnici bugarske nacionalne manjine imaju mogućnost školovanja na svom jeziku na svim nivoima obrazovanja, koristeći udžbenike na svom jeziku, navodi se u saopštenju Ministartsva.
Bugarski jezik izučava se u okviru Grupe za bugarski jezik, književnost i kulturu na Katedri za srpski jezik sa južnoslovenskim jezicima na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
U Bosilegradu i Dimitrovgradu, kao i u pojedinim naseljenim mestima Grada Pančeva i opštine Babušnica, bugarski jezik je u službenoj upotrebi.
Informisanje na bugarskom jeziku ostvaruje se u Republici Srbiji posredstvom elektronskih i štampanih medija.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u saopštenju još podseća da Vlada Srbije, i svi nivoi vlasti, nastavljaju i dalje posvećeno da rade na obezbeđivanju svih potrebnih preduslova kako bi pripadnici nacionalnih manjina u Republici Srbiji uspešno nastavili da razvijaju svoje nacionalne institucije i perspektivu svoje zajednice.