9. novembar 2024 15:08

Savez gluvih i nagluvih Srbije obeležio 80 godina: Fokus na inkluziji i zapošljavanju

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

BEOGRAD - Savez gluvih i nagluvih Srbije danas je obeležio 80 godina postojanja i rada na svečanosti u Narodnoj skupštini, na kojoj je istaknut značaj aktivnosti u cilju podrške osobama sa invaliditetom i razvoju društva bez barijera.

Narodni poslanik i predsedavajući neformalne radne grupe za podršku osobama sa invalidetom Slobodan Cvejić izjavio je da je u službi Poverenice za ravnopravnost otvoreno dva mesta za zapošljavanje u sektoru za osobe sa invaliditetom.

"To je jako važno jer se iz te kancelarije pokreću inicijative ka svim onim drugim organizacijama i institucijama koje nemaju dovoljnu sposobnost da same vode računa o tim stvarima", rekao je Cvejić.

Intext service Video

Cvejić je prisutne podsetio na značajne istorijske ličnosti poput Ludviga van Betovena i Helen Keler koji su uprkos svom invaliditetu ostavili značajan trag i istakao da kvalitet našeg života ne potiče iz toga što umemo da govorimo ili možemo da čujemo.

"U Srbiji danas imamo demografske probleme i sve je manje stanovnika zbog čega ne postoji nijedna osoba koju treba da ostavimo iza sebe i koje treba da se odreknemo u pokušaju da nađemo razvojni model koji će nam omogućiti da živimo zadovoljno. Ključna reč nije bogatstvo, nije savremena tehnologija, ključna reč je zajednica i solidarnost", kaže Cvejić.

Predsednik Saveza gluvih i nagluvih Srbije Mihailo Gordić prisutnima se obratio na znakovnom jeziku i poručio da to što je 2015. taj jezik priznat u Srbiji predstavlja važan korak ali da je pred savezom još puno posla.

Intext service Video

"Kada govorimo o Srbiji bez barijera za gluve osobe, to je uvek znakovni jezik jer on obezbeđuje za gluve osobe ostvarivanje prava. Kada govorimo o nagluvim osobama, govorimo o obezbeđivanju pomagala, slušnih aparata kao i induktivnih petlji i raznih asistivnih tehnologija", objasnio je Gordić.

Service Photo Gallery

On je dodao da je u obrazovanju za gluve najvažnije dvojezično obrazovanje i pristup znakovnom jeziku od prvog do poslednjeg dana života.

Pomoćnica ministra u Sektoru za zaštitu osoba sa invaliditetom Biljana Barošević naglasila je da se kampanja "Srbija bez barijera" odvija poslednjih deset godina zajedno sa Nacionalnom organizacijom osoba s invaliditetom.

Intext service Video

"Država zaista kontinuiranu podršku daje radu ova dva saveza i ono što želim da istaknem je podrška Saveza gluvih i nagluvih Srbije preko 25 miliona u ovoj godini. Danas imamo zajedničke rezultate, usvojene pravilnike i inicijative naših Saveza, gde u partnerskom odnosu sa Ministarstvom za rad i sektorom realizujemo brojne programe", dodaje Baroševićeva.

Ona je zaključila da će se sa radom na obrazovanju, zapošljavanju kao i kulturnim i sportskim aktivnostima za članove saveza nastaviti i u narednom periodu i da će zajedno sa Savezom nastaviti da se bori za Srbiju bez barijera.