26. novembar 2024 14:09
Program finansijske pismenosti ove godine za 1.500 srednjoškolaca
BEOGRAD - Program finansijska pismenost sprovodi se već tri godine kroz interaktivne radionice u školama širom Srbije, a kroz njega će ove godine proći 1.500 učenika iz 48 srednjih škola koji će steći praktična znanja o upravljanju budžetom, prepoznavanju rizika, investiranju i korišćenju digitalnih alata.
Program ima za cilj da osnaži mlade u donošenju finansijskih odluka i pripremi ih za budućnost u kojoj je razumevanje ekonomskih procesa ključ uspeha, saopštila je inicijativa Grupa za obrazovanje.
Kroz ceo proces vodiće ih 57 mentora iz kompanija partnera programa koji su posebno obučeni da učenicima približe svet finansija, objašnjavaju organizatori projekta.
Organizatori navode da je program tokom godina pokazao značajan napredak, šireći svoj obim i uticaj.
U školskoj 2022/23. godini učestvovalo je 15 škola iz 13 gradova, obuhvatajući 500 učenika, uz podršku 17 mentora i šest kompanija partnera, a ove godine program je uključio 51 školu iz 20 gradova, sa više od 1.500 učenika, 55 mentora i 10 partnera.
Do sada je više od 2.000 učenika imalo priliku da se edukuje o finansijskim procesima i na taj način osnaži za donošenje boljih odluka u budućnosti.
Kako objašnjavaju organizatori, radionice su realizovane u srednjim školama različitih profila - gimnazije, tehničke, ekonomske, poljoprivredne, medicinske i umetničke škole, a učenici iz različitih gradova i mesta iz cele zemlje imali su priliku da kroz ovaj program unaprede svoje znanje i veštine, jer je poseban naglasak stavljen na to da program bude dostupan mladima kako u urbanim tako i u ruralnim sredinama.
Teme obuhvaćene programom prilagođene su potrebama mladih i fokusiraju se na ključne finansijske aspekte: pravljenje budžeta, planiranje budućnosti, razumevanje osnovnih finansijskih pojmova poput kredita, kamate, investicija i osiguranja, kao i donošenje promišljenih odluka u različitim životnim situacijama.
Osim toga, učenici su se upoznali sa digitalnim finansijskim alatima i načinima da zaštite svoje finansije u sve prisutnijem digitalnom okruženju.
Program je osmišljen tako da kroz simulacije stvarnih situacija i interaktivne zadatke približi finansijske teme mladima na zanimljiv i praktičan način.
Program "Finansijska pismenost", sprovodi Grupa za obrazovanje (Dostignuća mladih u Srbiji, Nordeus fondacija, Inicijativa Digitalna Srbija i Centar za promociju nauke), a finansijsku i mentorsku podršku su pružile vodeće kompanije iz oblasti bankarstva, osiguranja i telekomunikacija među kojima su A1 Srbija, Banca Intesa, Erste Banka, Generali osiguranje, OTP Banka, Telekom Srbija, UniCredit Banka i Wiener Städtische osiguranje.