3. decembar 2024 18:02
U Srbiji svaka četvrta osoba izložena nekom obliku nasilja, važno je prekinuti tišinu
BEOGRAD - Nulta tolerancija prema nasilju cilj je ka kojem Srbija ide, svaki oblik nasilja mora biti sprečen, a ako se dogodi procesuiran i vidljiv u sistemu kako bi svako ko pomisli na nasilje bio svestan odgovornosti i kazne koja ga čeka, rečeno je danas na skupu Digitalna realnost, koji je deo globalne kampanje 16 dana aktivizma #OdlajkujNasilje.
Na skupu koji je deo kampanje porkenute povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja, šefica kancelarije UN Woman u Srbiji Milana Rikanović upozorila je da je u Srbiji svaka četvrta osoba izložena nekom obliku nasilja.
"Zabrinjavajuće je da u Srbiji 84 odsto žena i devojaka smatra da su same doprinele tome što im se dogodilo, a još više brine podataka da se sa takvim stavom slažu njihove sugrađanke i sugrađani", rekla je Rikanović i upozorila na rastuće digitalno nasilje, koje se preliva u realnost i ima jako široku pubiliku sposobnu da u jako dugom periodu posmatra čemu je "žrtva" izložena.
Prema njenim reccima, žene širom sveta imaju 25 puta veću verovatnoću da budu žrtve nasilja.
"Poptuno su dominantne kada je reč o osvetničkoj pornografiji, u većini su kada je reč o seksulanom proganjaju ili uznemiravanju", rekla je Rikanović i naglasila da je veoma važno da se svi segmenti društva uključe u borbu protiv digitalnog nasilja.
Podsetila je da je u svetu svaka treća devojčica do 15 godina doživela digitalno nasilje.
Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Plamena Halačeva pozvala je sve da se uključe u globalnu kampanju kako bi zajednički prekinuli tišinu.
"Tada, kada nasilja nad ženama više ne bude tajno, niti društveno tolerisano ili kulturno opravdano, moći ćemo da zaustavimo rodno zasnovano nasilje", rekla je Halačeva i naglasila da porast rodnozasnovanog govora mržnje i nasilja nad ženama u digitalnom prostoru pokazuje da je borba za rodnu ravnopravnost sada najpotrebnija.
Halačeva je naglasila da Evropska unija podržava politike nulte tolerancije prema nasilju nad ženama i devojkama i onlajn i oflajn i da su u današnjem digitalnom dobu posvećeni borbi protiv govora mržnje, na mrežama, obezbeđivanju odgovornosti za počinioce i stvaranju bezbednog digitalnog prostora za sve žene i devojke.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Jaković upozirila je da je digitalno nasilje i te kako stvarno i ozbiljno i ostavlja strašne posledice.
"Od njega se često ne može pobeći i svi moramo biti svesni da je ono jednako ozbiljno kao i svako drugo. Sve žrtve imaju pravo na oporavak i podršku i mi smo dužni da im je pružimo", rekla je Janković na skupu koji organizuje Kancelarija UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena, UN Women u Srbiji.
Prema njenim rečima, da bi nasilje bilo pravilno tretirano, to podrazumeva adekvatan sistem zaštite, pravni okvir koji reguliše zabranu svake vrste nasilja, ljude koji rade na primeni tih normi koji su u potpunosti svesni i senzibilisani za ovu vrstu problema pre svega one koji rade u policiji, u pravosuđu.
Janković je dodala da problem rodnih predrasuda i stereotipa nije rešen.
Pored adekvatnog pravnog okvira i sistema zaštite, potrebna je razumevanje i edukacija, potrebna je promena kulturnih obrazaca, rekla je ona.
Direktor Pravosudne akademije Nenad Vujić naglasio je da država ima cilj, a to je nulta tolerancija na nasilje.
Naglasio je da svaki ima pravo na individualni strah, svaki oblik nasilja mora biti sprečen, ako se dogodi procesuiran ili vidljiv u sistemu kako bi svaki pojedinac koji bi pomislio da učini tako nešto bio suočen sa posledicama.
Vujić je naglasio da je potrebno ojačati poverenje u institucije i dodao da preventivne i represivne mere predstavljaju signal počiniocima da neće proći nekažnjeno, a i dokaz posvećenosti da se dodoje do cilja - nulte tolerancije na nasilje.
Dodao je da je važno da postoji poseban registar osuđenih za nasilje, kako bi sistem porepoznao i povratnike.
"Žrtva mora da zna da će biti zaštićena da će sankcije biti efikasne", kazao je on na skupu na kojem su govorile i Lana Nikolić, ambasador kampanje, aktivistkinja Marija Lukić, pevačica Zejna i glumica Anđelka Stević Žugić.