20. decembar 2024 13:31
Pristupačnost osnovni uslov za uključivanje OSI u društvo, važan strateški pristup
BEOGRAD - Pristupačnost je osnovni uslov za uključivanje osoba sa invaliditetom u društvo zbog čega je potrebno strateški pristupiti rešavanju tog problema, rečeno je danas na konferenciji "Politike pristupačnosti izgrađenog okruženja - Srbija na putu ka Evropskoj uniji" i istaknuto da je Srbija u toj oblasti uradila mnogo na usaglašavanju domaćeg zakonodavnog okvira sa evropskim, ali da postoje izazovi kada je u pitanju realizacija.
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov rekao je da je pitanje ostvarivanja ljudskih prava u celosti i dostupnosti usluga, kada su u pitanju osobe sa invaliditetom, povezano sa pristupačnošću ne samo prostora, već i informacija i obrazovanja.
Naveo je da je Srbija ratifikovala sve međunarodne dokumente koji se tiču koncepta pristupačnosti i da je dosta urađeno na usaglašavanju domaćeg zakonodavnog okvira, ali da postoje izazovi kada je u pitanju realizacija.
''Ovde smo da ta pitanja posmatramo i u kontekstu evropskih integracija, prvog spoljnopolitičkog cilja naše države. Mislim da će zaključci koje ćemo danas doneti biti od koristi i kada je u pitanju i unapređenje ostvarivanja ljudskih prava i dostupnost usluga svim građanima Srbije i pitanje evropske perspektive Srbije", rekao je Žigmanov na skupu koji je Ministarstvo organizovalo u saradnji sa Kabinetom ministarke zadužene za rodnu ravnopravnost, sprečavanje nasilja nad ženama i ekonomsko i političko osnaživanje Tatjane Macure.
Ministarka Tatjana Macura istakla je da je pristupačnost veoma važna za osobe sa invaliditetom, kao i za druge kategorije društva, kao što su majke sa decom, za starije koji koriste različita pomagala, kao i one koji se suočavaju sa preprekama da dođu do različitih informacija ili do destinacija.
''Veoma mi je drago što je ovaj društveni dijalog izazvao veliko interesovanje, ne samo institucija sistema, nego je i relevantnih organizacija civilnog društva, ali i pojedinaca koji imaju snažan uticaj kada je u pitanju tema pristupačnosti. Ovo je prva u nizu aktivnosti koju ćemo mi tim povodom organizovati", rekla je Macura.
Zahvalila je ministru Žigmanovu što je prihvatio inicijativu njenog kabineta što je otvori društveni dijalog na temu politike pristupačnosti, usluga i izgradnje okruženja koje je dostupno
i pristupačno svim građanima.
Potpredsednica Narodne skupštine Elvira Kovač rekla je da parlament kontroliše sprovođenje svih zakona i konvencija koji se tiču poboljšanja pristupačnosti osobama sa invaliditetom i podsetila da je po preporuci ODHIR-a u oktobru formirana neformalna Parlamentarna grupa za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom u kojoj učestvuju i nevladine organizacije koje se bave osobama sa invaliditetom.
Dodala je da je u izveštaju ODHIR-a ocenjivana i pristupačnost zgrade Narodne skupštine u Kralja Milena i Doma Narodne skupštine na Trgu Nikole Pašića osobama sa invalididtetom i da su predložena rešenja kako da se prilagode i prošire prilazi liftovima i kako da im se olakša način da učestvuju u radu parlamenta i budu birani za poslanike.
Kovač je rekla da u aktuelnom sazivu parlamenta nema osobe sa invaliditetom.
''To pitanje je bilo aktuelno i u prethodnim sazivima parlamenta što nije bilo jednostavno, ali postepeno radimo na rešavanju tih pitanja'', rekla je Kovač.
Savetnica ministarke za rodnu ravnopravnost i bivša narodna poslanica Ljupka Mihajlovska rekla je da nedostaje strateški pristup rešavanju problema pristupačnosti za osobe sa invaliditetom i dodala da su suočeni sa brojnim arhitektonskim, informacijskim i komunikacijskim barijerama.
''Ne možemo da dozvolimo da isključimo 15 odsto populacije u vreme velikih ekonomskih migracija i zato je neophodno da učinimo okruženje pristupačnim i omogućimo ljudima da pre svega postanu ekonomski aktivni'', rekla je Mihajlovska.
Navela je da je jedan od glavnih problema gradski prevoz u Beogradu, ali i širom Srbije i nepristupačnost ne samo osobama sa invaliditetom, već i starijima, roditeljima sa decom i svima koji se otežano kreću, kao i slepima ukoliko nema zvučne signalizacije.
Mihajlovska je dodala da neformalna Parlamentarna grupa koja je formirana u Skupštini Srbije, treba da utiče na unapređenje zakonodavnog okvira i da pokreće određene inicijative i istakla važnost institucionalnog dijaloga jer, kako kaže, bez institucija nije moguće unaprediti bilo koji segment društva.
Ukazala je i na teškoće s akojima se svakodnevno suočavaju osobe sa invaliditetom, posebno u obrazovnim ustanovama i fakultetima.
"Studenti se dovijaju na različite načine, zavise od tuđe podrške, da li će nekome pomoći da uđu i prosto dostojanstvo vam je konstantno narušeno na taj način. Svi mi koji koristimo kolica morali smo da uložimo dodatni napor danas i da nađemo način da se prevezemo, da li automobilima koje vozimo s ručnim komandama ili nekim organizovanim prevozom. Srećom da je ovo mesto pristupačno", rekla je Mihajlovska na skupu u Sava centru.
Navela je da se pristupačnost ne odnosi samo na osobe sa invaliditetom već i na druge kategorije ljudi, pre svega starije, koji se teže kreću.