26. decembar 2024 19:15
Dragan Bujošević: Upravni odbor ne kontroliše zaposlene u službama RTS-a
BEOGRAD - Generalni direktor RTS-a Dragan Bujošević, u odgovoru predsedniku Upravnog odbora javnog servisa Branislavu Klanščeku, a u vezi sa osnivanjem "Finasijsko-pravnog saveta", poručio je da Zakon o javnim medijskim servisima ne propisuje da Upravni odbor kontroliše zaposlene i odgovorne u službama RTS-a i najavio da će protiv Klanščeka podneti dve krivične prijave.
Bujošević je u pisanom odgovoru naglasio da Zakon propisuje da Upravni odbor kontroliše finansijsko poslovanje i imenuje internog revizora na predlog generalnog direktora, kao i da vrši kontrolu nad zakonitošću obavljanja delatnosti, što je definisano i članom 38 Statuta RTS-a.
Prema njegovim rečima, osnivanje stručnih saveta, koji ne mogu imati nikakvu odgovornost, vodi kompletnoj blokadi rada u javnom servisu.
"Nijedan propis ne predviđa kako se razrešava situacija u kojoj 'privatni' savetnici predsednika UO imaju stav suprotan stručnim službama RTS. Jedini mogući ishod je potpuna blokada rada javnog medijskog servisa", istakao je Bujošević.
Kako je dodao, Zakon obavezuje Upravni odbor i njegovog predsednika da se za informacije i stručne savete obrate stručnim službama RTS-a, a ne nekome sa strane.
Umesto toga, naglasio je Bujošević, članovi Upravnog odbora, koji su istaknuti stručnjaci, utvrđuju novčanu naknadu svojim ličnim pravnim i finansijskim savetnicima, bez pravnog osnova da utvrde tu naknadu i bez ikakvog kriterijuma za izbor tih lica i njihove odgovornosti.
Uz to, kako je dodao, članovi Upravnog odbora nameću generalnom direktoru nezakonitu odluku s obzirom da, kako kaže, generalni direktor odlučuje o angažovanju svih lica u ustanovi i sa njima zaključuje ugovor što je, kako napominje, saglasno članu 23 Zakona o javnim medijskim servisima i članu 43 Statuta RTS-a.
"Zakon o javnim medijskim servisima propisuje da Upravni odbor ima obavezu da konsultuje stručna lica iz RTS-a s obzirom da su ista po članu 22 dužna da Upravnom odboru daju informacije, objašnjenja i stručna obrazloženja o pitanjima koja su na dnevnom redu", naglasio je Bujošević.
Ukazao je da je Državna revizorska institucija u svom izveštaju o reviziji poslovanja iz 2013. godine utvrdila da Upravni odbor nije imao pravni osnov za donošenje odluke o naknadama članovima odbora/saveta, zbog čega su i navedeni ugovori neosnovani.
"Pored toga, navedeni ugovori o delu neosnovani su i po predmetu, jer su intelektualni poslovi koji su predmet ugovora sa zaposlenima, poslovi iz delatnosti poslodavca", dodaje Bujošević.
Naglasio je da je potpuna neistina tvrdnja Klanščeka da je praksa mnogih prethodnih saziva Upravnih odbora bila da imaju svoj poseban savetodavni tim.
Prema njegovim rečima, prethodni sazivi su postupali po preporuci Državne revizorske institucije i od 2013. godine nisu utvrdili novčanu naknadu niti jednom članu svojih pomoćnih tela.
"Pošto predsednik Upravnog odbora stalno maše sa krivičnim prijavama, evo obećavam da ću i ja protiv njega podneti dve prijave", naveo je Bujošević.
Predsednik Upravnog odbora RTS-a Branislav Klanšček, reagujući ranije na dopis Bujoševića Ministarstvu informisanja i telekomunikacija i REM-u, demantovao je Bujoševićeve navode da je Upravni odbor RTS-a neosnovano utvrdio novčanu nadoknadu za rad svojih članova.
Klanšček je dodao da Upravni odbor "po prirodi stvari ne može tražiti pomoć zaposlenih i odgovornih u službama RTS-a" jer su, kako je naveo, upravo oni predmet kontrole Upravnog odbora te je isti bio prinuđen da stručnu pomoć dobije osnivanjem saveta koje je, kako kaže, predviđeno Statutom RTS-a.
Naveo je i da takvo postupanje Upravnog odbora nije nikakav presedan, već uobičajena praksa mnogih prethodnih saziva i dodao da osnivanjem stručnog tela i određivanjem nadoknade za rad članova u visini koja je neznatno veća od minimalne zarade u Srbiji, Upravni odbor nije prekršio nijedan važeći zakon, Statut ili bilo koji drugi podzakonski pravni akt.