6. januar 2025 10:30

Veštačka inteligencija u velikoj meri olakšava svakodnevni život slepih ljudi

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

BEOGRAD - Razvoj veštačke inteligencije u velikoj meri olakšava život slepih ljudi jer sada, uz pomoć brojnih aplikacija zasnovanih na AI osobe oštećenog vida mogu skenirati fotografiju i tekst čime su im olakšane brojne svakodnevne aktivnosti, pokazuju nedavna istraživanja.

Master filolog italijanista Miloš Pržić zaposlen na Institutu za književnost i umetnost kao istraživač saradnik, koji je slep od rođenja, kaže da je sada pomoću aplikacija olakšano čitanje teksta ne samo u realnom vremenu već i sa fotografije, što njemu u velikoj meri pomaže pri izradi doktorske disertacije.

"Pored čitanja tekstova, posebno naslova knjiga kada tražim literaturu koja mi je potrebna, aplikacije mi pomažu i kada je reč o nekim starijim tekstovima i dijagramima. Nedavno sam se bavio nekim identitetskim pitanjima između Italije i Balkana, pri čemu sam naišao na mapu Jadranskog mora iz 17. veka. Putem veštačke inteligencije imao sam tačnu vizuelnu mapu cele te regije gde se nalazi Venecija, gde Dubrovačka republika, iako sam slep od rođenja", rekao je Pržić za Tanjug.

Intext service Video

Tehnički saradnik u biblioteci Saveza Slepih Srbije Boris Dončić kaže da svakodnevno koristi neku od aplikacija koja je zasnovana na veštačkoj inteligenciji.

"Kao zaposleni u studiju za snimanje audio knjiga, najčešće koristim aplikaciju sing AI koja mi pomaže u prepoznavanju teksta. Nju koristim kako bi mogao da znam neke osnovne informacije o knjizi. Ono što ovu aplikaciju izdvaja jeste to što prepoznaje i rukopis. Ono što je mana jeste da ne podržava srpski jezik, ali meni prilično pomaže jer, ipak, imam osnovne informacije", rekao je Dončić.

Predsednik Gradske organizacije slepih Beograd i potpredsednik Saveza slepih Srbije Milan Nedeljković kaže da njemu, kao osobi koja je izgubila vid u tridesetoj godini veštačka inteligencija u velikoj meri olakšava život.

Intext service Video

"Što se tiče veštačke inteligencije, rekao bih da je sada dostupnost svih informacija slepim osobama povećana za jednu trećinu. Velika prednost veštačke inteligencije je u tome što možemo da znamo šta se nalazi na fotografiji i tako lakše pratimo društvene mreže i ostale sadržaje dostupne na internetu bez bilo čije pomoći", rekao je Nedeljković Tanjugu.

Intext service Video

Na primer, aplikacija Be My eyes je jedna od aplikacija zasnovana na veštačkoj inteligenciji putem koje osoba oštećenog vida može skenirati fotografiju ili tekst.

U okviru ove aplikacije, mogu se skenirati kako fotografije na društvenim mrežama, tako i one koje su pohranjene u samoj galeriji korisnika pametnog telefona.

Service Photo Gallery

Kada korisnik snimi fotografiju, aplikacija detaljno opisuje ono što je snimljeno, a korisnik može postaviti i dodatna pitanja o snimljenoj fotografiji i dobiti povratnu informaciju.

Be My Eyes nudi i opciju pozovi volontera pomoću koje osoba oštećenog vida putem video poziva može potražiti pomoć od volontera koji vidi.

Intext service Video

Volonter može biti svako ko to želi, a iskustva korisnika ove opcije su pozitivna, pokazuje istraživanje.

Aplikacija Sullivan+ takođe u velikoj meri olakšava svakodnevni život osobama oštećenog vida jer korisniku pruža informacije koje se prepoznaju putem kamere pametnog telefona.

Putem ove aplikacije, slepa osoba može proveriti da li je u prostoriji upaljeno ili ugašeno svetlo, skenirati tekst i fotografiju kao i dobiti informaciju o bojama predmeta koji snimi kamerom.

Aplikacija Envision AI takođe je zasnovana na veštačkoj inteligenciji i korisnicima pruža informacije o fotografijama, tekstu, prepoznavanju lica i scene.

Intext service Video

Ono što ovu aplikaciju čini posebnom u odnosu na druge jeste to što je kompanija koja je plasirala aplikaciju, u isto vreme razvila pametne naočare.

Funkcija ovih pametnih naočara je da slepoj osobi opiše prostor, objekte u gradu, prepreke, nazive ulica i objekata pored kojih osoba prolazi.

Prema nedavnom istraživanju, sagovornici oštećenog vida rekli su da ove aplikacije, zasnovane na veštačkoj inteligenciji koriste kako prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti, tako i prilikom obavljanja zadataka na poslu.

Intext service Video

Sve aplikacije koje slepe osobe koriste u svakodnevnom životu se međusobno dopunjavaju, olakšavajući svaka na svoj način određene aktivnosti.

Rad sa video materijalima i opisivanje u realnom vremenu je sledeći cilj kome teže svi developeri aplikacija zasnovanih na AI modelima.