21. jul 2023 14:07

Porodice stradale dece u "Ribnikaru" i punomoćnici traže da Anketni odbor zastane sa radom

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/MARKO ĐOKOVIĆ

BEOGRAD - Pumonoćnici porodica nastradale dece, kao i dece koja su povređena i traumatizovana u tragediji koja se dogodila u OŠ "Vladislav Ribnikar" 3. maja u Beogradu, kao i svi članovi ovih porodica, podneli su danas molbu Narodnoj skupštini Srbije sa apelom da se zastane sa daljim postupanjem Anketnog odbora, formiranog radi utvrđivanja okolnosti koje su dovele do tragedija u pomenutoj osnovnoj školi, kao i dan kasnije u Malom Orašju i Duboni.

Za Tanjug je potvrđeno da je ova molba stigla u Skupštinu Srbije.

Potpisnici molbe su jednoglasni u stavu da postoji opravdana bojazan da bi rad Anketnog odbora u ovom trenutku mogao da ugrozi dalje neometano vođenje tužilačke istrage i krivičnog postupka, jer bi činjenice i dokazi od značaja za zakonito vođenje postupka mogli da izađu u javnost pre početka suđenja, rekla je za Tanjug jedna od punomoćnica porodice advokat Zora Dobričanin Nikodinović.

S obzirom da Više javno tužilaštvo u Beogradu uz pomoć Ministarstva unutrašnjih poslova povodm prikupljanja dokaza i podizanja optužnice protiv odgovornih lica u ovom trenutku aktivno sprovodi istragu, članovi porodica i njihovi advokati smatraju da je u ovom trenutku nepotrebno i štetno mešanje Anketnog odbora u istragu.

Zbog toga apeluju na Narodnu skupštinu i sve narodne poslanike da zastanu sa bilo kakvim postupanjem i radnjama Anketnog odbora dok se ne okonča krivični postupak pred tužilaštvom i sudom, posebno imajući u vidu veoma osetljivu fazu u kojoj se ovaj postupak nalazi i mogućnost da dokazi u eventualnom budućem sudskom postupku budu ugroženi.

Oštećene porodice i njihovi punomoćnici su takođe pozvali Vladu Srbije i sve ministre, a posedno ministra pravde, Vrhovno javno tužilaštvo i Visoki savet tužilaštva, kao i predsednicu Vrhovnog suda da izdaju saopštenja i preduzmu radnje kojim će zaštiti rad tužilaštava i sudova, te očuvati samostalnost i nezavisnost postupaka od zadiranja i ugrožavanja istrage i svih okolnosti kojima može biti dovedeno u pitanje pravično i zakonito suđenje.

Potpisnici molbe pojašnjavaju da bi moglo doći do situacije da se pred Anketnim odborom razmatraju dokumenti, izjave, isprave ili da se saslušavaju svedoci, pre nego što ova lica budu ispitana ili dokazi izvedeni pred sudom.

Podsećaju i da podela vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku ima uporište u Ustavu Srbije sa izričitom potvrdom o nezavisnosti sudske vlasti, te da je utvrđivanje istine i pravde povodom ovih masovnih ubistava upravo nadležnosti tužilaštava i sudova kao grane prava, obuhvaćene sudskom vlašću.

U tom smislu navode da, iako inicijativa radi utvrđivanja propusta u vršenju nadležnosti i preduzimanju odgovarajućih radnji, kao i utvđivanju odgovornosti nadležnih lica koja su dovela do masovnih ubistava 3. maja u ovoj osnovnoj školi kao i u Malom Orašju i Duboni sledećeg dana, ima potpunu podšku porodica i svih građana Srbije, potpisnici molbe smatraju da bi rad Anketnog odbora u ovom trenutku bio kontraproduktivan po utvrđivnaje sudske istine.