21. avgust 2023 12:59

Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra: Nedostatak podrške je uzrok većeg broja nepismenih žena

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug video

BEOGRAD - Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra ocenila je danas da je uzrok većeg broja nepismenih žena od muškaraca u Srbiji nedostak podrške, pre svega, romskim ženama da nastave školovanje.

Prema rezultatima poslednjeg popisa stanovništva u Srbiji je manje od 38.000 osoba starijih od deset godina nepismeno, a udeo nepismenih žena u ukupnom broju nepismenih iznosi 71 odsto.

Komentarišući ove podatke, Macanović za Tanjug kaže da žene koje rade u Autonomnom ženskom centru to najbolje vide kada pružaju besplatnu pravnu pomoć.

"Dolaze nam žene, uglavnom Romkinje, koje znaju samo da se potpišu. Te žene ne umeju da čitaju, a kada im pružamo pravnu ili neku drugu pomoć, moramo sve da im pročitamo i objasnimo šta one podnose", rekla je Macanović.

Ona navodi da kada je u pitanju romska populacija, programe edukacije odraslih pohađaju isključivo odrasli muškarci.

"Nema žena koje nisu završile osnovnu školu da idu na tu vrstu postedukacije kao odrasle osobe, što govori gde je mesto siromašnih romskih žena u društvu", rekla je Macanović i dodala da je njima dodeljena uloga da rađaju decu i brinu o porodici.

Ona je ocenila i da te žene za razliku od muškaraca nemaju podršku da se doškoluju.

Macanović smatra i da deca koja žive u siromaštvu nemaju mogućnost kao druga deca, da završe školovanje.

Ona je ukazala i na problem diskriminacije siromašne dece koju zbog toga kako su obučena ili zbog lične higijene druga deca izbregavaju.

"Onda takva deca ne osećaju želju da nastave školovanje, jer se tu ne osećaju dobro, nemaju podršku", navela je Macanović.

Podseća da je Srbija pre desetak godina uvela pedagoške asistente, koji bi trebalo da pomognu deci da ne napuštaju osnovnu školu.

"Imamo veliki broj dece koja napuštaju škole i to su najčešće romske devojčice. Kada pogledate koliko roditelji rade sa decom da bi ona savladala gradivo, takva vrsta podrške za prvenstveno romsku decu ne postoji. Ta podrška je parcijalna i ona uglavnom zavisi od nevladinih organizacija koje je pružaju toj deci", navela je Macanović.

Intext service Video

Ona je ocenila da odmažu i predrasude po kojima romska deca neće završiti školu, a da će romske devojčice napustiti školu u šestom ili sedmom razredu, jer tada kreću rani brakovi i maloletničke trudnoće.

Prema rezultatima popisa, iako je više nepismenih žena od muškaraca, više je i visokoobrazovanih.

Macanović ističe da su to dve različite skupine populacije i da je veći broj visokoobrazovanih žena od muškaraca preokret koji je nastao unazad dvadesetak godina.

"Žene se upisuju i na fakultete koji se smatraju tradicionalno muškim, kao što su Elektrotehnički i Mašinski fakultet. To jeste pomak. S druge strane, to što imamo više visokoobrazovanih žena ne znači da će one imati i veće plate u odnosu na svoje kolege", primetila je Macanović.

Intext service Video

Dodaje da je pozitivno to što se u poslednjih desetak godina povećao ukupan broj visokobrazovanih kao i kompjuterski pismenih ljudi.