24. decembar 2022 09:27

Karavan "Budi hrabra i pregledaj se": U Srbiji 53% žena nikada nije bilo na ultrazvučnom pregledu dojki

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/JADRANKA ILIĆ

BEOGRAD - Udruženje "Žena uz ženu" i Dunav osiguranje predstavili su rezultate Karavana "Budi hrabra i pregledaj se", koji je obilazio Srbiju i širio svest o ranoj prevenciji od raka dojke, a prema kojima 53 odsto žena nikada nije bilo na ultrazvučnom pregledu.

Na panelu "Reci sve što je važno" u hotelu Radison blu, predsednica udruženja "Žena uz ženu" Marija Lakić navela je da je Karavan u oktobru obišao 13 gradova i da se u svakom zadržao dva dana, kao i da je sprovedena anketa sa 5.000 žena, od kojih je 1.457 pregledano.

Intext service Video

"U toku projekta uspeli smo da uradimo 1.457 pregleda od čega je nađeno 390 fibroedenoma, 250 fibrocističnih nalaza, 27 promena za mamagraf i devet kancera smo otkrili. Ovo je četvrti karavan. Ukupno smo uradili preko 4.000 pregleda i obišli 50 gradova“, rekla je Lakić.

Dodala je da su žene mogle da se pregledaju i urade besplatan ultrazvučni pregled dojki koji će im, kaže, biti dodatna motivacija i da svake naredne godine izdvoje 10 minuta i urade svoj pregled.

Nataša Novčić Zubac iz kompanije Dunav osiguranje istakla je da je ta kompanije i ove godine podržala akciju "Budi hrabra, pregledaj se", jer im je bila želja da sa ženama iz udruženja "Žena uz ženu" podižu svest o značaju prevencije i ranog otkrivanja maligniteta.

"Naše žene su u gradovima širom Srbije imale priliku da na licu mesta obave preglede, a mi smo se trudili da predstavimo naš program zdravstvenog osiguranja i osiguranja u slučaju oboljevanja od raka", rekla je Novčić Zubac.

Intext service Video

Ističe da su krenuli od činjenice da čak i kada imamo tegobe teško odlazimo kod lekara, a posebno ne pre toga.

"Mislimo da je osiguranje vrlo dobro rešenje kada govorimo o prevenciji zato što naša polisa dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja, pored toga što omogućava da se lečimo u bolničkom, vanbolničkom i privatnom sektoru, uključuje i prevenciju odnosno sistematske preglede. Jednostavno, kada znate da imate polisu osiguranja, bez obzira da li ste je sami ugovorili ili je to za vas učinio vaš poslodavac, gledate da iskoristite ono što ona pruža, a to znači da makar jednom godišnje izvršite detaljnu kontrolu svog zdravlja", istakla je Novčić Zubac.

Naglašava da, u situacijama kada se pojave tegobe, polisa omogućava brzo i efikasno zakazivanje pregleda i brojnih dijagnostičkih procedura.

Intext service Video

"Ako se suočimo sa bolešću onda kažemo da nijedna polisa ne omogućava izlečenje, međutim, tada se suočavamo i sa brojnim drugim problemima, posebno finansijskim. U tom slučaju, naša polisa dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja u slučaju raka omogućava isplatu jednokratne naknade koja se kreće od 500.000 do pet miliona dinara, u zavisnosti od toga kako je ugovoreno“, poručila je Novčić Zubac.

Polisa osim toga polisa pruža mogućnost dobijanja drugog lekarskog mišnjenja, jer kada se suočimo sa dijagnozom, imamo potrebu da čujemo i drugo lekarsko mišljenje i to od tima lekara angažovanog od strane vodećeg svetskog medicinskog centra.

"To mišljenje se odnosi na postavljenu dijagnozu i preporučeni način lečenja i ono što često ponavljamo, najčešće se poklapa sa mišljenjem naših lekara“, istakla je Novčić Zubac.

Dodala je da se nada će ta akcija i edukacija u vezi osiguranja, kao o meri prevencije, doprineti poboljšanju ne tako dobre statistike kada je reč o pravovremenom otkrivanju bolesti.

Service Photo Gallery