15. septembar 2023 10:37
Počelo je prijavljivanje za priključke na infrastrukturu, samo u Beogradu na raspolaganju je 67 punktova
BEOGRAD - Prijavljivanje građana koji žive u nelegalno izgrađenim objektima za priključenje na komunalnu infrastrukturu počelo je danas i trajaće do 15. oktobra i samo u Beogradu je na raspolaganju 67 punktova.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić jutros je posetio opštinu Surčin kako bi se uverio da li proces prijavljivanja teče po planu.
Vesić je rekao da je da samo na teritoriji Beograda od jutros ima 67 punktova na kojima se vrši prijavljivanje i zahvalio opštinama na dobroj organizaciji.
Cvejić: Javni beležnici izlaziće na lice mesta za overu potpisa za priključenje
Predsednik Javnobeležničke komore Srba Cvejić izjavio je danas, povodom početka prijave nelegalnih objekata za priključenje na komunalnu inftrastrukturu, da će javni beležnici za potrebe masovne overe izlaziti na lice mesta kako bi izvršili overu potpisa i fotokopija potrebnih u postupku.
"Mi smo doneli odluku da javni beležnici za potrebu masovne overe izađu na lice mesta, izvan javnobeležničke kancelarije, uz odobrenje Javnobeležničke komore, kako bi izvršili overu potpisa i fotokopija koje će biti potrebne u tom postupku", rekao je Cvejić za Tanjug.
On je istakao da se za izlazak na teren ne plaća uvećana cena i dodao da će overa potpisa, koja je obavezna, koštati 360 dinara.
Šoškić: Geodetski snimak nelegalnih objekata radiće se na najbrži i najjeftiniji način
Predsednik Saveza geodeta Srbije Mladen Šoškić kaže da će se potreban geodetski snimak raditi na najlakši, najefikasniji i najbrži način, koji će biti i najjeftiniji za vlasnike nepokretnosti.
Šoškić je rekao za Tanjug da je procedura maksimalno pojednostavljena u cilju da se priključenje nelegalnih objekata završi u što kraćem roku i da bude što jeftinije za građane.
"Mi kao Savez geodeta Srbije smo uputili Ministarstvu građevinarstva i našim članicama, privatnim geodetskim firmama predlog kako taj snimak treba da izgleda. Poenta tog geodetskog snimka jeste da se uradi na najlakši, najefikasniji i najbrži način, a samim tim i najjeftiniji način za vlasnike nepokretnosti, da bi dobili privremeno priključenje na infrastrukturnu mrežu", naveo je Šoškić.
On je napomenuo da geodetski snimak nije zamena za izveštaj o zatečenom stanju odnosno geodetski elaborat koji služi za ozakonjenje objekata.
"To je poseban proces i oni vlasnici koji već imaju geodetski eleborat za ozakonjenje objekata neće morati da rade ovaj geodetski snimak. To se odnosi samo na one koji nemaju taj geodetski elaborat, koji do sada nisu predali za legalizaciju, dok će ostali morati da potpišu izjavu da se ništa nije promenilo", istakao je Šoškić.
Na pitanje kako će proces priključenja nelegalnih objekata izgledati za građane, Šoškić je naveo da će građani, pored dokumenata navedenih u Uredbi, morati da imaju i geodetski snimak objekta.
"Jedan od tih dokumenata je geodetski snimak, moraće da se obrate geodetskoj firmi, koja će im uraditi taj snimak, ali taj geodetski snimak će biti maksimalno pojednostavljen", rekao je on. Šoškić je ukazao da će geodete koristiti javnodostupne podatke kako bi se izmerio objekat.
"Koristićemo podatke koji su već javno dostupni, na portalima koji su u vlasništvu Srbije, da se praktično izmeri geodetskim metodama objekat, njegov položaj, veličina i da se konstatuje spratnost i namena", naveo je Šoškić za Tanjug.