16. oktobar 2023 10:42
Otvorena 20. Konferencija astronoma Srbije u SANU
BEOGRAD - Konferencija astronoma Srbije svečano je otvorena jutros u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, u organizaciji Astronomske opservatorije Beograd i Katedre za astronomiju Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Pozdravljajući učesnike, predsednik SANU Zoran Knežević je ocenio da je program konferencije obiman i zanimljiv i da će "razvoj astronomije u Srbiji između dve konferencije biti sagledan u najširoj perspektivi i na najvišem stručnom i naučnom nivou".
Knežević je istakao da SANU kao krovna naučna i umetnička institucija neguje i podržava najviše naučne i umetničke vrednosti, važan deo njenih aktivnosti su i naučni skupovi, kao što je Konferencija astronoma Srbije.
U svom obraćanju, državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vukašin Grozdić je rekao da je cilj konferencije da objedni široke teme, a izlaganja će biti objavljena kao trajni doprinos astromiji kao nauci.
Dekan Matematičkog fakulteta Zoran Rakić je poželeo "mnogo naučnih rasprava i novih ideja za nove projekte", dok je direktor Astronomske opservatorije Beograd Luka Popoavić najavio razne teme važne za srpsku astronomiju i izrazio nadu da će se doći do nekih ideja kako da se unapredi naučni i istraživački i rad.
Početna predavanaj pripala su Volframu Kolačniju "Variability of AGN" i Petru Kufurst sa "Supernovae as tracers of the structure and evolution of the surrounding universe".
Sesije konferencije koja traje do 20. oktobra uključuju predavanja po pozivu domaćih i međunarodnih predavača, prezentacije doktorskih i magistarskih teza koje su završene od poslednje konferencije, a predstavljeni prilozi biće objavljeni u publikacijama Astronomske opservatorije Beograd
Cilj 20. Konferencije je da pokrije širok spektar tema, kao što su fizika zvezda, fizika međuzvezdane materije, zvezdani i galaktički sistemi, astrometrija, dinamička astronomija, planetologija, ekstragalaktička astronomija i kosmologija.
Među temama su i interdisciplinarne studije koje obuhvataju astrobiologiju, astrohemiju, geofiziku, fiziku atmosfere, astronautiku, svemirsku nauku, istoriju, filozofiju i nastavu astronomije, amatersku astronomiju, sociologiju astronomije, astronomiju u umetnosti i kulturi.