2. novembar 2023 19:11

Darko Trifunović: Srbija ima kapacitete da se odbrani od svih bezbednosnih pretnji

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD - Direktor Instituta za nacionalnu i međunarodnu bezbednost Darko Trifunović izjavio je danas da je taj institut pokrenuo koncept naučne diplomatije pomoću koga Srbija ima kapacitete da razume sve bezbednosne pojave koje mogu ugroziti njenu bezbednost i bezbednost njenih građana.

U izjavi zaTanjug, na konfereniciji o bezbednosti, tokom koje je Institut za nacionalnu i međunarodnu bezbednost ugostio delelegaciju Katoličkog univerziteta iz Milana - ITSTIMEe, Trifunović je rekao da sa Ministarstvom inostranih poslova imaju ekskluzivni ugovor o naučnoj diplomatiji i da dugi niz godina pokušavaju da Srbiju predstave u najboljem mogućem svetlu.

Intext service Video

Kako je rekao, u Institutu imaju odličnu interakciju sa kolegama iz drugih zemalja.

"Imamo 120 profesora iz 38 država. Mnoge druge institucije u svetu nemaju takvu mrežu. Smatramo da je to velika stvar za našu državu. Imamo kapacitete da razumemo sve bezbednosne pojave koje mogu ugroziti našu bezbednost i bezbednost naših građana", poručio je Trifunović.

Intext service Video

Jedna od teme međunarodne konferencije koju je Institut organizovao su nove globalne pretnje iz geopolitičke arene, a Trifunović nema sumnju da su islamski fundamentalisti najveća bezbednosna pretnja u ovom trenutku u Evropi.

"Vidite da je Evropa u strahu od džihadista, ali tu su i terorističke pretnje od ultralevičarskih i desničarskih organizacija", smatra Trifunović.

Dodao je da će Institut raditi sa komšijama u okruženju da što bolje razumemo te pretnje i da pokažemo da mi ne možemo više da budemo proksi teritorija za sukobe velikih po modelu 1990-ih.

"Mi treba da vodimo našu politiku, mi treba da vodimo politiku pomirenja, mi treba da imamo dobre odnose i sa našim braćom Bošnjacima i Hrvatima i drugima. Mi, kao politički Beograd, mi snosimo odgovornost i moramo da širimo politiku nenasilja. Moramo da širimo politiku bezbednosti, moramo da pokažemo drugima da se sa nama može i treba", poručio je Trufunović.

Profesor sa Milanskog katoličkog univerziteta Marko Lombardi rekao je da je ta konferencija ključna u italijansko-srpskoj saradnji.

"Italija mora da proširi svoju saradnju sa zemljama iz vašeg regiona, jer naš interes mora za mir i promociju mora početi iz regiona Balkana. Vidimo da se sukobi javljaju širom sveta. Papa Franja rekao da je to Treći svetski rat u delovima. Problem je što ovaj svetski rat prilično brzo postaje jedan deo i više delova povezanih zajedno", kaže Lombardi.

Intext service Video

Istakao je da moramo poboljšamo naše sposobnosti i otpornost, suočavajući se zajedno sa mogućim sukobima i da se ne čudimo takvim događajima.

"Saradnja mora biti u centru naših aktivnosti. Opasnost je toliko velika da gde god da pogledaš oko sebe vidiš neke pretnje. Iz tog razloga mislim da je jedina mogućnost da se unapredi i da se ojačati naša volja, zato što je u ovom trenutku najlakši način da budemo zarobljeni u sukobu i njega gledamo kao na jedini mogući rezultat ovakvih međunarodnih odnosa koje imamo. Dakle, mi zaista i dalje moramo da verujemo u mir kao mogućnost", poručuje Lombardi.

Kako je rekao, informacije koje delimo nas čine jačim da se suočimo sa zajedničkim neprijateljima koji ne dolaze sa Balkana u Evropu nego izvan Balkana i Evrope protiv svih nas.

Komentarišući veoma ozbiljne događaje u Ukrajini i u Pojasu Gaze, Lombardi ističe da imamo ratove ''na celom prostoru nekadašnjeg Rima''.

"Ako pođem od Rima na manje od 1.500 kilometara imamo rat na severu, rat na istoku i rat na jugu. A situacija u Tunisu i u Libiji nije mnogo bolja nego na Bliskom istoku. Dakle rat okružuje sve naše zemlje. Ovo je ključna tačka. A to znači da ovaj treći svetski rat u komadima postaje zaista najopasniji, čak i ako još uvek nije došao u naše zemlje", opominje Lombardi.

Ističe da nije optimista i da se situacija na Bliskom istoku radikalizacije iz dana u dan.

Intext service Video

"Hamas je teroristička grupa, ne po definiciji, već zbog onoga što su uradili na terenu 7. oktobra. Oni žele radikalizaciju i da se zarati. Nije dovoljno da samo jedna strana u sukobu želi mir, moraju obe strane da ga žele, a čini mi se da teroristi to ne žele", zaključio je Lombardi.