16. novembar 2023 17:10

Ivica Lazović: Srbija je lider u regionu u pogledu mirnog rešavanja sporova

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug video

BEOGRAD - Direktor Agencije za mirno rešavanje radnih sporova Ivica Lazović izjavio je danas da je Srbija lider u regionu u pogledu mirnog rešavanja sporova i da je naša 20-godišnja praksa uzor drugim zemljama regiona.

"Kolege iz Republike Severne Makedonije, Albanije, Bugarske, Crne Gore, Republike Srpske dolazili kod nas da se upoznaju s našim iskustvima. Za nekih 20 godina našeg rada mi smo uspešno rešili preko 22.000 različitih individualnih postupaka i preko 450 kolektivnih, s tim što je obuhvat tih kolektivnih na godišnjem nivou više desetina hiljada zaposlenih", rekao je Lazović Tanjugu.

Ističe da je rezultat utoliko bolji pošto postoji zakonsko ograničenje u radu agencije, jer na veliki broj sudskih sporova uopšte nema nadležnost.

Intext service Video

"Nismo nadležni za sve, već isključivo za takstativno navedene radne sporove. Ali nisu svi podobni i arbitrabilni. Agencija nema opštu nadležnost za sve individualne radne sporove, već su ti sporovi pre svega materijalni sporovi, sporovi vezani za zlostavljanje na radu, sporovi vezani oko različitih prava iz radnog odnosa kao što su putni troškovi, regres, topli obrok, otpremnina prilikom odlaska u penziju i sl. Kad govorimo o kolektivnim radnim sporovima, to su radni sporovi koje pre svega pokreću sindikati", ističe Lazović.

Kako je rekao, prema njihovim proračunima, budžetske institucije Srbije su, mirnim rešavanjem sporova, uštedele više od 100 miliona dinara.

"Sudski troškovi ukupno po jednom zaposlenom kreću se oko 1.000 evra ili više. Tako da su to stotine miliona uštede na godišnjem nivou", kaže Lazović.

Dodaje da je opšte poznato da su sudovi opšte nadležnosti koji rešavaju radne sporove previše opterećeni i da radni sporovi, uprkos naglašenoj hitnosti, traju godinama.

Međutim, ističe, Srbija ima jako dobre mehanizme za alternativno rešavanje radnih sporova, a to je Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova, koja je nastala Zakonom o mirnom rešavanju radnih sporova.

Osnovana je 2004. godine, ima preko 20 godina iskustva i vrlo bogatu praksu.

"Radne sporove rešavamo metodom arbitraže i mirenja, u zavisnosti da li se radi o individualnim ili kolektivnim radnim sporovima. To su postupci koji su za naše građane apsolutno besplatni, kao i za poslodavce. Ideja o osnivanju ovakvih agencija i uopšte mirnog rešavanja radnih sporova je da se zaposlenima omogući besplatan, efikasan i brz pristup pravdi, a sa druge strane da se rastereti pravosuđe. I s treće strane, da se neguje kultura dijaloga, tolerancije i kompromisnog rešavanja svih sporova, pa i radnih sporova", objašnjava Lazović

Kako ističe, taj alternativan način je veoma efikasan, jer se za svega 30 dana dobija pravosnažna izvršna odluka arbitra, koja menja sudsku presudu više nego efikasno.

Kad govorimo o kolektivnim radnim sporovima, kaže Lazović, to su radni sporovi koje pre svega pokreću sindikati i to je širok krug postupaka u kojim agencija takođe ima vrlo bogatu praksu.

Intext service Video

"Kolektivni ugovori koji su samo prošle godine rešavani pred agencijom su se odnosili na preko 160.000 zaposlenih u Srbiji, koji su uspešno rešeni i na taj način je preveniran veliki broj sporova. Ne bi svih ovih 160.000 ljudi pokrenuli sporove, ali verovatno veliki broj bi. U tom nekom smislu ovi mehanizmi služe kao jedan regulacioni mehanizam u državama, koji na neki način relaksira radnopravne odnose između poslodavaca i zaposlenih", navodi Lazović.

Objašnjava da svet rada i kapitala imaju različite interese, ali da ti interesi nisu nepomirljivi i da je to tako nismo dokaz samo mi, već da u čitavoj jugoistočnoj Evropi postoje takva tela.

"Ovih dana smo dobili jedno posebno priznanje za upravljanje kvalitetom koji smo prvi implementirali u Republici Srbiji, takozvanu CAF sertifikaciju, tako da je se agencija drži rame uz rame sa najrazvijenijim i najbogatijim iskustvima i praksama u regionu", ističe Lazović.

Što se tiče samog obraćanja agenciji, Lazović kaže da je ono vrlo jednostavno.

"Dovoljno je da popunite onlajn upitnik, da navedete predmet spora, drugu stranu spora, potpišete, ostavite kontakt podatke i tim biste pokrenuli postupak. Naravno, postupak može da se pokrene i putem pisanog obrasca koji može da se preuzme ili na adresi agencije u Makedonskoj 4 ili online. Čak može i preko mobilne aplikacije da se pokrene postupak", navodi Lazović.

On, međutim, naglašava da je za pokretanje spora u agenciji neophodna saglasnost obe strane i da agencija kada dobije zahtev, prvo kontaktira drugu stranu.

Ako se druga strana saglasi, dodao je, agencija određuje postupajućeg arbitra ili miritelja u zavisnosti od predmeta spora i time ste pokrenuli postupak.

"U momentu pokretanja postupka, do okončanja postupka, najčešće prođe manje od 30 dana. Ako se ne okonča u tom roku, može eventualno da se dobije dodatni rok od 30 dana, ali najčešće se ovi postupci okončaju za 30 dana. U odnosu na sudske postupke koji traju od 5 do 7 godina, zaista je brza i efikasna metoda", poručuje Lazović.