18. januar 2024 11:46

Protejerej-stavrofor dr Velibor Džomić: Za SPC Zakon o rodnoj ravnopravnosti je neprihvatljiv

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug video

BEOGRAD - Za Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) je Zakon o rodnoj ravnopravnosti neprihvatljiv, jer on duboko zadire u njeno učenje, izjavio je danas protejerej-stavrofor dr Velibor Džomić i usprotivio se nametanju rodno senzitivnog jezika.

"S druge strane srpski jezik i ćiriličko pismo su zvanični jezik i pismo SPC. To je jezik koji je kodifikovan kroz gramatiku srpskog jezika, rečnik srpskog jezika i pravopis srpskog jezika. To je ono što važi u ovoj državi. Kako će ko da živi, da se izražava i misli o sebi, to je njegovo pravo, ali ne na ovakav način da se nameće obaveza čitavom društvu", rekao je on za Tanjug.

Intext service Video

Govoreći o podelama u javnosti oko Zakona o rodnoj ravnopravnosti, Džomić je rekao da je javnost bila ignorisana prilikom pripreme i donošenja tog zakon, jer nije sprovedena javna rasprava na najširem planu, kao ni društveni dijalog.

"Došli smo u apsurdnu situaciju da se o jednoj važnoj temi raspravlja posle donošenja zakona, a ne pre. Sve je trebalo uložiti da se otvori dijalog, da se uključe relevatne institucije kao što je Odbor za standardizaciju srpskog jezika, Matica srpska, to su ključne institucije koje se tiču jezika. U delu javnosti izvršena je zamena teza da je ovo borba protiv prava žena. To su naše majke, sestre, kćerke, naše bolje polovine", izjavio je on.

Prema njegovim rečima, podmetano je da se crkva bori protiv prava i vidljivosti žena što, kako je rekao, nije tema jer svi građani stoje na istoj liniji.

S druge strane, dodaje Džomić, problem je što je nakon Istanbulske konvencije u srpski pravni poredak ušao pojam roda, u zakonskom smislu potpuno suprotan značenju pojma rod u srpskom jeziku i njegovoj kulturi.

"Rod je biološka kategorija, vezan je uvek za rađanje, rod je i gramatička kategorija, a ovde je rod društveni konstrukt koji se formira kako god kome padne na pamet. Nameće se obaveza svim organima, lokalnim samoupravama, lokalnim istitucijama, medijima da vi to morate po difoltu da pratite na taj način, ignorišući ono što jeste standardizovani, kodifikovani srpski jezik. Može svako da govori kako hoće, ali nema pravo jedna agresivna grupica da nameće to kao obavezu pod pretnjom dvomilionskih kazni", naveo je on.

Džomić napominje da je Zakonom propisano da će rodno senzitivan jezik morati da se koristi i u udžbenicima za osnovne i srednje škola, što je, smatra on, loše jer decu ne treba pustiti, već da ih treba obrzaovati i vaspitavati.

"Mi smo bili primorani da učimo azbuku, gramatiku, matematiku, biologiju. Da smo se mi pitali u tim godinama, možda bi više igrali klikere, fudbal, basket, ali to je nama bila obaveza. To je briga društva za naše potomstvo, za našu decu i zato decu i sistem vrednosti koji krasi ovaj narod nemojte dirati", naglasio je on.