14. februar 2024 11:44
Direktor Državnog arhiva Miroslav Perišić: Sretenje je dan koji simbolizuje sve što danas imamo - državu Srbiju
BEOGRAD - Direktor Državnog arhiva Miroslav Perišić rekao je danas na otvaranju izložbe "Ustavi Kneževine i Kraljevine Srbije" da je Sretenje dan kada srpski narod treba da zastane i da razmisli šta taj dan simbolizuje, jer upravo on, kako je rekao, predstavlja našu državu Srbiju, a da arhiv njenu istoriju čuva već 125 godina.
"To je onaj dan kada imamo potrebu da podsetimo i da naglasimo koliko je važno držati do istorijskog pamćenja. Sretenje je dan koji simbolizuje sve presudne događaje iz teške istorije ovog prostora, a ne samo dva događaja na koja se konkretno odnosi. Simbolički spaja u sebi sve ono što su nekadašnje generacije svojom žrtvom, znanjem, diplomatskom umešnošću ugradile u ono što imamo danas - državu Srbiju", rekao je Perišić.
On je dodao da su danas izloženi ustavi iz perioda Kneževine Srbije i Kraljevine Srbije.
"Sretenjski ustav iz 1835. Zatim Ustavi 1838. poznati pod nazivom Turski, pa Namesnički 1869. Ustav iz 1888. godine, zatim Ustav iz 1901. i Ustav iz 1903. godine. Mogli bismo da ih nazovemo i velika dokumenta koja su stvarala Srbiju, jer sadašnjost nikada ne može da se objasni sadašnošću. Zato nam je potrebna istorija, dokumenti, ustavi, zato su nam potrebni i arhivi, čuvari prošlosti, ali i čuvari budućnosti. Arhivi su savest svakog društva", poručio je on.
Perišić je podsetio da Srbija ima svoj državni arhiv od 19. veka i da je to isti vek u kojem su upravo nastajali i srpski ustavi.
"Zato što smo imali Državni arhiv još u 19. veku, imamo i njih- ustave. Državni arhiv Srbije čuva istoriju već 125 godina, dakle čuva je od svog osnovanja i od vremena koje se meri i po tome što je u ovoj ustanovi tada pisar bio Radoje Domanović. Arhiv će čuvati i ono što danas nastaje, kao i ono što će nastajati u budućnosti. U tome presudnu pomoć će mu davati imperativ svake ozbiljne kulturne politike", naglasio je Perišić.
Arhivi su kako je rekao, baštinitelji identiteta i izvorišta saznanja.
"Istorisko saznanje je zahtevno, kroz istoriju ne može tek tako da se prođe ili da joj se olako pristupi. Za sve one kojima je do težeg, ali sasvim pouzdanijeg saznavanja i razumevanja prošlosti, kapije arhiva su otvorene", poručio je Perišić na otvaranju izložbe i zahvalio premijerki Ani Brnabić što je prisustvovala ovom događaju.