16. februar 2024 13:56

Održan parastos u Livadicama, još nema pravde za ubijene Srbe

Izvor: TANJUG

Foto: shutterstock.com/sondem, ilustracija

LAPLJE SELO - Parastosom žrtvama u crkvi Svete Petke i na seoskom groblju u Lapljem Selu, danas je obeležena 23. godišnjica od zločina u Livadicama kod Podujeva kada je u napadu na autobus "Niš ekspresa" život izgubilo 12 Srba.

Raseljeni Srbi sa Kosova i Metohije su tog 16. februara 2001. godine, pod pratnjom KFOR- a krenuli put Gračanice na zadušnice.

U mestu Livadice, nedaleko od Podujeva u propustu ispod magistralnog puta, bio je postavljen eksploziv koji je aktiviran u momentu kada je preko njega prolazio autobus "Niš ekspresa". Tom prilikom stradalo je 12, a povređena su 43 Srbina.

Sestra poginule Mirjane Dragović, Jelena Stojanović, izjavila je da ona i njena porodica neće dozvoliti da se njena sestra, ali ni ostali stradali u ovom zločinu, zaborave.

"Često se pitam koliko smo trpeljiv narod, koliko možemo da izdržimo i jedino što mi daje odgovor je nada. Još uvek ne znam odakle nam toliko srce da možemo da računamo da ćemo da ostanemo ovde, ali je jedno sigurno, da nećemo da zaboravimo - mi moju Mirjanu, sve one koji su stradali, oteti i oni koji su ubijeni ovde na Kosovu i Metohiji. Nećemo dozvoliti da se njihova imena zaborave i čuju koliko god je do nas", rekla je Jelena Stojanović.

Gordana Đorić, koja je tog 16. februara bila u jednom od autobusa, izjavila je da je svakodnevno proganjaju slike svega onog što je tog dana videla.

"Taj dan je meni uvek u sećanju, pogotovo kada se približavaju ovi datumi. Vraćaju mi se sve te slike, tako da ja ovih dana ne mogu da funkcionišem. Razmišljam o tom danu, o tim mučenicima koji su nastradali, porodicama koje su ostale bez svojih najmillijih. To će duboko ostati u nama koji smo doživeli i videli sve ono što smo videli tog dana", rekla je Gordana Đorić.

Parastosu je prisustvovao je i Pomoćnik direktora kancelarije za KiM, Igor Popović koji je pozvao predstavnike međunarodne zajednice da ponovo otvore slučaj Livadice i da se odgovorni za zločin privedu pravdi.

"Imamo slučajeve da se Srbi prikazuju kao teroristi samo zato što brane svoja prava na lokalne samouprave, svoja prava na život u bezbednom okruženju, tamo gde su rođeni i gde su proveli ceo svoj život. Pozivam međunarodnu zajednicu, pozivam i odgovorne lokalne institucije da umesto tih progona Srba, te svoje kapacitete koje troše na progon nedužnih ljudi preusmere na pronalaženje krivaca koji su odgovorni za napad na autobus", rekao je Igor Popović.

Za zločin nad Srbima u Livadicama niko nije odgovarao.

Vrhovni sud tzv. Kosova je u drugostepenom postupku oslobodio Fljorima Ejupija, jedinog osumnjičenog za ubistvo 12 i ranjavanje 43 Srbina koji su se nalazili u tom autobusu.

Advokat Živojin Jokanović koji je učestvovao u sudskom procesu u slučaju Livadice izjavio je da je slučaj čudnim spletom okolnosti zatvoren.

"U slučaju Livadice imali smo identifikovanog izvršioca po jednom opušku DNK uzorka, što je najsigurniji način identifikacije. Izvršilac je osuđen, ali u jednom čudnom postupku u vrhovnom sudu, u prisustvu međunarodnih sudija, postupak biva obustavljen i on se oslobađa usled nedostatka dokaza", rekao je advokat Jokanović.

U zločinu u Livadicama život su izgubili Sunčica Pejčić, Slobodan Stojanović, Živana Tokić, Mirjana Dragović, Veljko Stakić, Nenad Stojanović, Milinko Kragović, Lazar Milkić, Dragan Vukotić, bračni par Snežana i Nebojša Cokić, kao i njihov dvogodišnji sin Danilo.