9. mart 2024 21:28

Na Institutu "Dedinje" održana prva radionica o magnetnoj rezonanci srca

Izvor: TANJUG

podeli vest

Na Institutu "Dedinje" održana prva radionica o magnetnoj rezonanci srca

Foto: Institut Dedinje

BEOGRAD - U organizaciji Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" i Univerzitetske bolnice iz Ciriha održana je prva dvodnevna radionica iz oblasti magnetne rezonance srca "Magnetna rezonanca u modernoj kardiologiji" koja je okupila više od 20 najvećih autoriteta iz Srbije, regiona i Evrope, saopšteno je večeras iz Instituta ''Dedinje''.

Jedan od učesnika simpozijuma, eminentni lider u oblasti magnetne rezonance srca, ugledni kliničar i istraživač, šef magnetne rezonance u Cirihu Robert Manka, ocenio je da je "Dedinje" fantastičan zdravstveni centar sa izuzetno kvalitetnom opremom i predanim lekarima punim znanja i iskustva, navodi se u saopštenju.

Osim Manka, među stručnjacima bili su i prof. dr Ružica Maksimović, prof. dr Ida Jovanović, doc. dr Marija Zdravković, doc. dr Radoslav Vidaković, doc. dr Maja Pirnat iz Univerzitetske bolnice u Mariboru, koji su bili i predavači i moderatori zajedno sa timom lekara Instituta "Dedinje", na simpozijumu na kojem se diskutovalo o ulozi savremene magnetne rezonance u proceni dilatiranog srca, zadebljanja miokarda leve komore, aritmogenoj kardiomiopatiji, evaluaciji srčanog tromba ili tumora, kod bolesnika sa urođenim srčanim manama.

Kako je navedeno iz Instituta, organizacija simpozijuma o savremenoj magnetnoj rezonanci srca imala je za cilj da se poboljša edukacija mlađih lekara i učini dostupnim savremena znanja, kako bi ovu veštinu u budućnosti izvodili na najvišem nivou.

Teme su obuhvatale primenu magnetne rezonance u dijagnostici i lečenju kardioloških oboljenja, napredak u tehnologiji, kao i izazove i perspektive u primeni ove metode u budućnosti.

Šef kardiološke magnetne rezonance Instituta "Dedinje" Goran Lončar naglasio je da magnetna rezonanca srca predstavlja najkompleksniji pregled magnetnom rezonancom, zato što je srce pokretan organ.

"Pregled traje oko sat vremena, ali sa novim alatima veštačke inteligencije, pre nekoliko dana instaliranim u Institutu zahvaljujući direktoru Milovanu Bojiću, pregled će biti vremenski skraćen, ali ne na uštrb kvaliteta sekvenci i slika", rekao je Lončar.

Lončar je govoreći o skupu naveo je da je ideja za organizaciju simpozijuma na Dedinju proistekla iz uspeha koji je Institut postigao za nepunih godinu i po dana od uvođenja kardiološke magnetne rezonance.

"Tokom najvećeg evropskog kardiološkog kongresa ESC u Amsterdamu 2023. godine, na predlog jednog od najvećih autoriteta u oblasti MR u svetu, prof. dr Manke, koji je obučavao tim za MR srca Instituta ,'Dedinje', rodila se ideja da naša ustanova, kao centar od izuzetnog značaja u Evropi, bude domaćin skupa", rekao je Lonačar.

Drugi dan radionice bio je posvećen analizi pregleda - pod nadzorom mentora i moderatora iz Srbije, svako je individualno imao priliku da se upusti u proces analize, stičući duboku predstavu o mogućnostima magnetne rezonance srca u dijagnostici.

Lončar je preciziorao da je uključivanjem "Dedinja" u sistem rada MR srca, procedura postala dostupnija.

"Suština radionice je bila da na pragmatičnom nivou prikaže šta sve savremena MR srca pruža u lečenju i dijagnostici bolesnika sa kardiovaskularnim bolestima. MR srca predstavlja veoma važan i sve više nezaobilazan deo dijagnostičke slagalice u svakodnevnoj kardiološkoj praksi", rekao je on i naglasio da je za 16 meseci postojanja centra urađeno više od 1.400 pregleda, i broj će svakako rasti.

Prema njegovim rečima, u evropskim zvaničnim preporukama za lečenje kardiovaskularnih bolesti nalazi 100 preporuka direktno posvećene magnetnoj rezonanci.

"Od toga, 70 odsto ih je potkrepljeno najvišim stepenom dokaza. Prednosti koje MR srca nudi su izuzetno značajne jer obezbeđuje tačnu dijagnozu i pruža bolju evaluaciju prognoze u složenim situacijama poput kardiomiopatija i pomaže u određivanju optimalnog načina lečenja, što je od suštinskog značaja", naveo je Lončar.

Prema njegovim rečima, u prilog značaju MR srca, važno je to da se u 60 odsto slučajeva, kod pacijenata kojima je urađeno magnetno snimanje, desi promena u dijagnostičkom ili terapijskom pristupu.

"Svakome sa bolestima srčanog mišića, MR srca predstavlja neophodnu proceduru, a za svakog koji preživi miokardni infarkt bez značajnog suženja krvnih sudova srca u lečenju je optimalni standard", rekao je Lonačar i podsetio da su indikacije za upotrebu MR srca brojne i da tu spadaju i urođene srčane mane koje moraju biti evaluirane u određenim intervalima.