25. decembar 2022 20:41
U KC Niš se sa simptomima trovanja javilo sedam osoba nakon curenja amonijaka kod Pirota
NIŠ - Nakon što se u mestu Sopotski han kod Pirota večeras prevrnuo jedan vagon u sklupu voza koji je prevozio amonijak, u Kliničkom centru Niš zbrinuto je sedam osoba, od kojih je dvoje vraćeno kući, dok je petoro sa lakšim simptomima trovanja zadržano, rečeno je Tanjugu u KC Niš.
Zoran Perišić, direktor KC Niš, kaže da se situacija menja iz minuta u minut, i da se osobe sa simptimima trovanja dovoze svojim automobilima.
Oko 17 časova prema selu Staničenje, tačnije u mestu Sopotski han, voz koji je prevozio amonijak iskliznuo je iz šina.
Gust dim se širio u vazduhu, policija i vatrogasna jedinica su odmah reagovale, saobraćaj je prekinut i preusmeravan, a građanima koji žive u blizini je rečeno da ne izlaze napolje.
Portal Plus onlajn piše, pozivajući se na nezvanične informacije, da se lekarima javilo više od 50 osoba.
U blizini mesta gde je došlo do curenja gasa saobraćaj je i na auto-putu i na magistralnom putu u prekidu, a alternativni put je preko sela Ponor, piše Plus onlajn.
U vazduhu se, kako navodi taj portal, oseća jak miris amonijaka, a ekipe su i dalje na terenu.
Plus onlajn javlja i da je evakuisana druga smena radnika pirotskog Tigar tajersa, kao i da je u toj fabrici rečeno da ni treća smena neće doći na posao.
Gradski Štab za vanredne situacije Grada Pirota objavio je hitno obaveštenje građanima Pirota o tome kako treba da se ponašaju u situacijama kada je došlo do curenja amonijaka i formiranja oblaka amonijaka.
''Hodom napustiti ugroženu zonu ili stan kretanjem normalno u odnosu na pravac kretanja oblaka na udaljenost od jednog kilometra. Ako je otrovni oblak veoma blizu, stan ne napuštati, već preduzeti mere njegove hermetizacije, zatvaranja prozora i vrata, kretanje po stanu svesti na minimum, pripremiti maske sa tamponima od gaze ili druge tkanine'', navodi se u saopštenju Gradskog Štaba za vanredne situacije Grada Pirota.
Kako saopštavaju, važno je i da amonijak ne dospe u vodotokove.
''Voditi računa da ne dospe u vodotokove (reni bunari, crpišta, reke, potoci itd, obzirom da je već u koncentranciji od 0.3 mg/l opasan za ribe i planktone. Izbegavati upotrebu vode za piće sa otvorenih nalazišta i javnih česmi, obzirom da se oblak amonijaka lako rasvara u vodi pa postoji mogućnost da se na ovaj način amonijak unese u organizam'', piše još u saopštenju.