15. jul 2024 11:59

Mali: Đilas je još 2017. godine jasno rekao da je litijum razvojna šansa

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/SAVA RADOVANOVIĆ

BEOGRAD - Srbija je danas na korak od cilja da do kraja sledeće godine prosečna plata bude 1.000 evra, do kraja 2027. godine iznosi 1.400 evra, a prosečna penzija 650 i da BDP dostigne 100 milijardi evra, izjavio je danas ministar finansija Siniša Mali.

On je na svom profilu na Fejsbuku naveo da strane direktne investicije već dostižu rekordnih 4,5 milijarde evra i da će Srbija kroz EXPO i program "Skok u budućnost - Srbija 2027" u 323 projekta u celoj zemlji uložiti 17,8 milijardi evra.

Ponovio je da bi eksploatacija litijuma Srbiji godišnje donosila 10 do 12 milijardi evra.

"Imamo i rekordnu zaposlenost i rekordno nisku nezaposlenost od 9,4 odsto. Istovremeno devizne rezerve su na rekordno visokom nivou od 27,5 milijardi evra, kao i rezerve zlata od 46,5 tona. Čuvamo našu makroekonomsku stabilnost, a infrastrukturni i ekonomski preporod Srbija doživljava u deceniji u kojoj se oslobodila Đilasa i sličnih", istakao je on.

Dodao je da "najpoznatiji srpski inženjerski mozak Dragan Đilas nikako da počne da se razume u ekonomiju i da razume brojke, koje nedvosmisleno pokazuju ono što on i njegovi sledbenici ne mogu da shvate i prihvate a to je da se Srbija promenila od vremena njihove vlasti i da konstantno napreduje".

Prema njegovoj oceni, to koliki je Đilas ekonomski stručnjak videli smo u vreme njegove vlasti tokom koje je, kako je naveo, devastirana jedna od najperspektivnijih evropskih zemalja i dovedena do ruba propasti.

"Đilasov nekadašnji saradnik, njegov ‚mali mozak‚ Mlađan Dinkić ostaće upamćen po šargarepi od 1.000 evra, što je jedna od najvećih laži prethodne vlasti.

Ali ‚veliki mozak‚ kao i njegovi prateći umovi, poput Dušana Nikezića, čak i ne razumeju šta pričam, pa uporno loše interpretiraju sada već famoznih 16 odsto BDP-a, jer ne razumeju da je projektovana korist od iskopavanja litijuma u Srbiji u iznosu od 16 odsto prošlogodišnjeg BDP-a, a ne da dostiže tu brojku", naveo je Mali.

Istakao je da bi litijum Srbiji godišnje donosio između 10 i 12 milijardi evra, ali, kako je dodao, Đilas ne razume relacije u kojima korist ide državnom budžetu, a ne njegovom ličnom.

"A kad smo već kod litijuma, bilo bi dobro podsetiti i da je Đilas još 2017. godine jasno rekao da je litijum razvojna šansa. Idemo dalje, jer spisak sramota je podugačak", istakao je on.

Naveo je da je Đilas ostao dužan porodiljama, da je roditeljima u Beogradu skuplje naplaćivao vrtiće, doveo Grad Beograd do prezaduženosti i slično, te da su projekti propadali, ali da su zato njegovi računi bili u plusu 619 miliona evra.

"A kakav je to trust mozgova predvođen tipom 1 i tipom 2 mozga, đilasovskim i dinkićevskim, koji je zajedno doveo Srbiju do bankrota, videli smo već. Za razliku od njih, mi smo svako obećanje koje smo dali i ispunili. Jer, danas je kriza u Srbiji toliko “duboka”, po Đilasu, da smo u prvom kvartalu ove godine, sa rastom BDP-a od 4,7 odsto najbrže rastuća ekonomija u Evropi. Da čoveka, koji se iole razume u ove brojke, prosto mozak zaboli", istakao je Mali.

Dodao je da je pre 2012, bez ikakvih kriza, Srbija bila na dnu evropske lestvice sa najnižim primanjima u Evropi jer su građani prosečno zarađivali 330 evra, penzionerima je, kako je naveo, uplaćivana crkavica, a ne penzija jer je iznosila 204 evra, a na računu čak ni za to nije bilo novca.

"Danas, kada su oni opozicija, treba imati bar stomak, ako ništa drugo, za prihvatanje uspeha vlasti koju toliko mrzite. Jer to još plastičnije demonstrira njihov neuspeh, neznanje, nestručnost. Kad to ovako posložite, mozak vam kaže samo jedno - u ekonomiji brojke su svete", naveo je Mali.