3. avgust 2024 21:03

U Loznici održan Dan sećanja na sve stradale i prognane u oružanoj akciji "Oluja"

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

BEOGRAD - Centralna manifestacija obeležavanja Dana sećanja na sve stradale i prognane u hrvatskoj oružanoj akciji "Oluja" održana je danas na stadionu Lagator u Loznici, gde je, pred 30.000 okupljenih ljudi, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio da se srpskom narodu nikad više neće dogoditi ni pogrom ni progon.

Manifestacija na stadionu Lagator počela je intoniranjem himne Bože pravde, a zatim je minutom ćutanja odata pošta stradalima u "Oluji", nakon čega je patrijarh Porfirije sa sveštenstvom služio pomen žrtvama.

Na obeležavanju su bili, pored predsednika Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, premijer Srbije Miloš Vučević sa članovima vlade, srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, premijer RS Radovan Višković, predsednik Skupštine RS Nenad Stevandić, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, politički predstavnici iz Crne Gore i Severne Makedonije i mnogi drugi.

Predsednik Vučić, obraćajući se prisutnima, rekao je da su pre samo mesec dana pokušali da nas ponize u Ujedinjenim nacijama.

"Pre samo mesec i nešto dana pokušali su da nas unize, da nas ni ne obaveste, da usvoje rezoluciju o jednom malom, slobodarskom i najstradalnijem narodu, bez ikakve sumnje, istorijske činjenice o tome govore, i da baš taj narod proglase za genocidni narod. Oni kažu, ne, ne - to je zbog individualnih zločina, nigde ni jedne individue, nigde se niko ne pominje, ne, hteli su da nam stave žig i pečat genocidnog naroda", rekao je Vučić na skupu u Loznici.

Kako je rekao, do pre 12 godina srpski političari su išli po ambasadama i pravdali se da neće obeležavati dane stradanja srpskog naroda da se ne zamere nekom.

"A mi smo se u Ujedinjenim nacijama, pred celim svetom, suprotstavili najmoćnijim silama sveta i rekli, dosta je bilo, dosta je bilo pritiska na srpski narod i progona najstradalnijeg naroda na Balkanu. I digli smo glas u ime svih slobodarskih zemalja i naroda na svetu i pokazali kako jedna mala zemlja može da ih pobedi", rekao je Vučić.

On je zahvalio predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku što već 10 godina učestvuje u organizaciji Dana sećanja.

"Početak avgusta, to su dani naše tuge, našeg sećanja, naše muke, zbog izgubljenih ljudi, njihovih kuća, ognjišta, zbog izgubljene dece koju nikada da vratimo nećemo moći. Ali to su i dani ponosa, jer oni koji nas napadaju, oni koji se raduju, kako kažu, svojoj velikoj pobedi, nikada neće moći da razumeju da nije pobeda kada akciju vodite na tenku, a na njemu američki ambasador, a suočavate se sa ženama, decom i starcima na traktoru", rekao je on.

Vučić je poručio da su Srbi pokazali da nikada nikome nisu hteli da služe, nego samo svom narodu i svojoj zemlji.

On je istakao da Srbi ne pripadaju svetu iskrivljenih, nakaradnih i nakaznih vrednosti koje vladaju u nekim delovima sveta, i u kojima za olimpijsku medalju muškarac u boksu pretuče ženu. 

"Mi nismo za te vrednosti. Nemojte da se ljutite, mnogo vas volimo. Mnogo vas poštujemo. Ali mi smo za neke druge vrednosti.

Daleka vam lepa kuća što se toga tiče. Što se nas tiče, mi moramo da nastavimo da razvijamo zemlju, da razvijamo Srbiju. Uveren sam da će rukovodstvo Srpske nastaviti na razvijanju Republike Srpske. Moramo da menjamo sebe. Moramo više da učimo, moraćemo više da radimo", konstatovao je predsednik Srbije i dodao da ćemo nastaviti da gradimo svoju zemlju.
Onima koji maštaju o novom proterivanju Srba, Vučić je poručio da neće više biti ni pogroma, ni progona, ni traktora i da on kao predsednik Srbije garantuje da se to više nikada srpskom narodu, nigde, neće dogoditi. 

Vučić je istakao da je mnogo ponosan jer je Srbija postala stvarno nezavisna i suverena zemlja, što se promenila i napredovala i rekao da moramo i da se ujedinimo.

"Bar da razumemo elementarne nacionalne ciljeve i da pokušamo da našu zemlju guramo napred, da nam država bude ispred svega", rekao je Vučić. 

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je srpski narod u RS i van nje isključivo interesuje samo snažna i moćna Srbija, da je bez toga srpski narod u jadnoj poziciji i da zato to niko nema pravo da nam ospori.

On je rekao da veruje da bi pogrom Srba u Hrvatskoj bio zaboravljen da Aleksandar Vučić nije pre 10 godina pokrenuo inicijativu da Srbija i RS  zajednički obeležavaju to stradanje.

Dodik je rekao da je pražnjenje Republike Srpske Krajine na prostoru današnje Hrvatske bio deo kontinuiteta narativa da Srbe jednu trećinu treba pobiti, jednu raseliti i jednu pokatoličiti.

"To je bio genocid u kontinuitetu", rekao je Dodik i istakao da moramo ići dalje, ali da ne smemo da izgubimo sećanje.

Poručio je da Srbi treba da se okupe oko ideje države Srbije i Republike Srpske.

"Ako budemo podeljeni, mali, onda ćemo biti ponovo lak plen i ponovo nam se mogu desiti kolone. U ime toga podržimo jedinstvo, to je jedino što nam je preostalo", kazao je Dodik.

Rekao je da je ponosan na usvojenu Deklaraciju sa Svesrpskog sabora, te da je jedinstvo i opstanak srpskog naroda moguće ostvariti samo uz jaku Srbiju i Republiku Srpsku, jer, kako je istakao, "to je jedinstven prostor".

Patrijarh Porfirije rekao je danas da egzodus nije nikada bio okidač za očaj među Srbima, već podstrek za nadu i optimizam.

"Sećanje na stradale tokom "Oluje" i na one koji su tada proterani sa svojih imanja, potvrda je naše vere u mir i slobodu. Strah nam neće zalediti grudi - volovi trpe jaram, a ne ljudi. Bog je slobodu dao za čoveka. Nema tog ubojnog sredstva koje je jače od Hristovog mira u nama i među nama. Mir nema alternativu, slobodom se ne može trgovati", poručio je patrijarh.

Istakao je da moramo da se borimo sa protivnicima mira i mrziteljima slobode.

Porfirije je istakao da je ključ svih naših nedoumica svetosavski program, a odbrana od svih napada je kosovski zavet.

Kako je naveo, jedino što nas može održati jeste put bogočoveka.

"Ako se budemo držali tog puta, zaista mnogo više nade ima za nas i za našu decu. Biće i snage, daće Bog", rekao je Porfirije.

Nataša Basta Đorđević, koja je bila u koloni izbeglica, rekla da je prošlo 29 godina od zločina, ali da se bol nije smanjio i da se nikada neće smanjiti.

Ona je rekla da je odrasla u selu Kurjak u Lici, u kojem je provela najlepše godine svog detinjstva, a da se sa nekim članovima porodice oko 23.30 časa tog 4. avgusta priključila koloni i krenula na "put bez povratka".  

Tokom deset dana putovanja, kako se sećala, u koloni je bilo svega.

"U njoj se umiralo i rađalo,  nije bilo nikakvih uslova ni informacija", rekla je Basta Đorđević.

Ona je iskazala zahvalnost Srbiji što joj je omogućila da se obrazuje i stekne zvanje profesora pedagogije.

U hrvatskoj oružanoj akciji "Oluja" 1995. godine ubijeno je ili nestalo oko 2.000 Srba, a više od 220.000 je proterano.