3. avgust 2024 13:16

MSP Srbije: Međunarodne misije da okončaju proizvoljna hapšenja Srba na KiM

Izvor: TANJUG

Foto: MSP

BEOGRAD  - Ministarstvo spoljnih poslova Srbije danas je, povodom hapšenja četvorice Srba kod Gnjilana zbog navodno počinjenih ratnih zločina, pozvalo međunarodne misije da okončaju ovakva proizvoljna hapšenja čiji je jedini rezultat uništenje multietničkog karaktera KiM.

"Ovo je još jedan flagrantan primer napada na Srbe u cilju zastrašivanja i proterivanja srpskog naroda sa teritorije na kojima vekovima i generacijama žive", ističe se u saopštenju Ministarstva.

Ukazuje se da međunarodna zajednica treba da podigne svoj glas pred sve učestalijim etnički motivisanim napadima na Srbe i hapšenjima Srba, bez bilo kakvih pravnih dokaza i sprovođenja procedura u skladu sa zakonima.

"Cilj takvih postupaka jeste isključivo stvaranje etnički čistog Kosova i Metohije'', naglašava Ministarstvo.

Dodaje se da privremene prištinske institucije nastavljaju da sprovode politiku kolektivnog kažnjavanja nad srpskim narodom.

''Poslednji primer hapšenja četvorice Srba sa KiM mora da upali crveni alarm kod međunarodnih institucija, jer je opstanak Srba na KiM ugroženiji nego ikada do sada. Restriktivne mere prema Prištini treba da budu na snazi i, po potrebi, pojačane, kako bi se sprečila svakodnevna tortura nad srpskim narodom i očuvali mir i stabilnost'', ističe MSP Srbije.

Kancelarija Vlade Srbije za KiM saopštila je ranije danas da je, po direktnom nalogu premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, jutros u Kosovskom Pomoravlju, u selu Pasjane uhapšeno četvoro Srba pod lažnim optužbama za navodne ratne zločine, iako je reč o ljudima koji godinama mirno, bez ikakvih problema žive na svom kućnom pragu.

"Prema rečima očevidaca i njihovih porodica, ROSU policija je prilikom hapšenja kod sebe imala spiskove Srba, a nije pokazala nikakve naloge za pretres, što jasno govori da su privedeni arbitrarno, po političkom ključu na osnovu tajnih spiskova", navedeno je u saopštenju Kancelarije za KiM.