21. avgust 2024 22:08
Sakan: Naš objavljeni naučni rad govori o tome na šta obratiti pažnju u projektu Jadar
BEOGRAD - Naučni savetnik u Institutu za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Sanja Sakan izjavila je danas da je sa kolegama napravila iskorak u odnosu na radove u naučnim časopisima, te da njihov rad ukazuje na to na šta bi trebalo da se obrati pažnja pre nego što se donesu odluke o projektu "Jadar".
Sakan je za nedeljnik NIN istakla da je jadarit veoma specifičan mineral, silikatne strukture i da je velika nepoznanica ceo tehnološki proces, napominjući da je njena struka bazirana isključivo na oblasti životne sredine.
Naime, Sakan je nedavno predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u Malom Zvorniku iznela rezultate rada pod naslovom "Uticaj istražnih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u zapadnoj Srbiji" koji je sa grupom kolega objavila u časopisu "Scientific Reports", na šta joj je Vučić uzvratio pozivom da bude deo jednog od državnih timova koji bi se bavili analizom potencijalnih opasnosti od rudnika.
Sakan, međutim, na pitanje da li će taj poziv prihvatiti, nije konkretno odgovorila, navodeći da je "iskreno, naučnički, ali i od srca ušla u sve ovo".
Ona je istakla da se u radu koji je objavila sa kolegama najviše problematizuje što su istražne bušotine povećale nivo toksičnih elemenata u okolnom zemljištu i vodi.
"Ja nisam ekspert za sve, ne znam mnogo o tehnologiji prerade, bavim se životnom sredinom, toksičnim elementima i znam šta može da predstavlja problem tokom rudarskih aktivnosti i šta se dešava kada se rudnik zatvori. Kompleksan mineral je u pitanju", rekla je Sakan .
Prema njenom mišljenju, najveći problemi projekta "Jadar" jesu tehnologija ekstrakcije litijuma, otpadna jalovišta i transport, ističući da je brinu "tim redom".