29. avgust 2024 14:01

Aleksandra Joksimović: Makronova poseta Srbiji veoma važna, Francuska je izuzetno značajna zemlja

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug TV

BEOGRAD - Razvoj bilateralnih odnosa Srbije i Francuske daje konkretne rezultate i zarad njih je neophodna učestalija komunikacija a što se predsednici dvaju zemalja više sreću i što ima više pozitivnih tema na stolu, bilateralni odnosi konstantno napreduju, izjavila je danas uoči posete francuskog predsednika Emanuela Makrona Srbiji, direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović.

"Francuska je izuzetno značajna zemlja, članica Saveta bezbednosti, članica NATO-a i sedma svetska ekonomija a i nuklearna sila", rekla je ona za Tanjug.

Ocenila je da to što je Makron sinoć sedeo na otvaranju Paraolimpijskih igara, jutros razgovarao sa premijerom Velike Britanije Kirom Starmerom, a popodne dolazi u Beograd, znači da mu je izuzetno stalo do posete Srbiji.

Intext service Video

Joksimović je istakla da od izlaska Velike Britanije iz Evropske unije (EU), Makron pokušava sebe da postavi kao lidera EU i da mu je u kontekstu te želje potrebno da i u našem regionu pokaže određenu vrstu inicijative i prisutnosti.

"To želi da učini sa najsnažnijom zemljom Zapadnog Balkana. Dakle, u tom kontekstu nema dileme da njegova politička agenda želi da pokaže aktivizam i u ovom delu sveta, u veoma osetljivom trenutku", naglasila je ona.

Navela je da je kada se govori o nuklearnim elektranama Francuska izuzetno dobar primer, jer 70 odsto svoje električne energije dobija iz nuklearnih elektrana.

"Došlo je do strateškog globalnog zaokreta u pogledu proizvodnje električne energije, jer su određene vrste izašle iz mode, a nuklearne elektrane se vraćaju na agendu. U pitanju je izuzetno sofisticirana tehnologija, kojom se mora ozbiljno ovladati i to nisu stvari koje mogu da se urade preko noći", rekla je ona.

Dodala je da je u aprilu sa Francuskom potpisan memorandum o razumevanju u vezi sa elektromrežom i da je najavljeno da će sada biti potpisan i sporazum.

Intext service Video

To će, prema njenim rečima, polako otvoriti vrata za dalju saradnju u okviru potencijalne izgradnje nuklearne elektrane, odnosno malog modularnog reaktora u Srbiji, ali, kako je istakla, takve stvari se dugoročno planiraju i ne mogu da se realizuju brzo.

Dodala je da se pretpostavke za to već polako ispunjavaju.

Kada je reč o vojnoj saradnji ocenila je da okretanje Srbije ka francuskim borbenim avionima koje podrazumeva i transfer tehnologije, i obuku za pilote, i sve što uključuje remonte, je dugoročno okretanje u jednom potpuno drugom pravcu, odnosno stvaranje strateškog partnerstva u vojnoj oblasti sa Francuskom, kao jednom od glavnih i ključnih zemalja EU.

Odgovarajući na pitanje da li će se tokom Makronove posete Srbiji razgovarati i o litijumu, iako to niko ne spominje, Joksimović je rekla da je ne bi začudilo da i to bude jedna od tema.

"Ne bi me začudilo da se i tome razgovara u kontekstu pitanja o klimatskim promenama, električnim automobilima za čije je baterije litijum u ovom trenutku neophodan, kao jedna od strateških sirovina. Kao što su druge zemlje zainteresovane za takvu vrstu strateških sirovina, ne sumnjam da je i Francuska zainteresovana", rekla je ona.

Ovo tim pre što Francuska ima veliku auto-industriju, ali, kako je istakla, akcenat posete ni u kom slučaju neće biti na ovoj temi, već na drugim temama koje su direktno vezane za razvoj daljih odnosa Francuske i Srbije.

Intext service Video

Među njima su svakako i politički odnosi, a kako je istakla sagovornica Tanjuga, Francuska je u političkom smislu pokazala određenu vrstu većeg razumevanja za poziciju Srbije o nekim temama koje su za nas značajne.

Prema njenim rečima Makron je pokazao senzibilitet za poziciju Srbije a neposredno pred njegovu posetu, Francuska je dala za nijansu oštriju izjavu u odnosu na ostale članice Kvinte u vezi sa otvaranjem mosta na Ibru.

"To su neke nijanse koje govore u prilog tome da ekonomska agenda ima i političku pratnju, odnosno da i politički moment u određenim nijansama pokazuje veću bliskost u odnosu na neke druge članice Kvinte", rekla je ona.

Dodala je da to ne znači nikakav raskol unutar Kvinte, niti odustajanje Francuske od generalne linije politike koju je zauzela odavno u kontekstu priznanja nezavisnosti Kosova i Metohije i svega što je prethodilo aktuelnom trenutku ali da recimo u autorskom tekstu u Politici predsednik Makron još jednom podvlači da je veoma značajno što pre doći do realizacije Zajednice srpskih opština kao prioritetnog pitanja.