5. septembar 2024 13:22
Bramerc u Zagrebu razgovarao sa ministrom pravde i državnim tužiocem
HAG - Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS) Serž Bramerc boravio je u Zagrebu, gde je odvojeno razgovarao sa ministrom pravde Damirom Habijanom i državnim tužiocem Ivanom Turudićem o statusu predmeta ratnih zločina, odnosno procesuiranju ratnih zločina u Hrvatskoj, saopšteno je danas iz MRMKS.
Bramerc je u Zagrebu boravio od 1. do 3. septembra, a okviru priprema za njegov redovni dvogodišnji izveštaj Savetu bezbednosti UN. Bramerc je juče boravio u Srbiji, a najavljeno je da će posetiti i Crnu Goru i BiH.
Sa hrvatskim ministrom Habijanom je, navodi se, Bramerc razgovarao o statusu predmeta ratnih zločina u Hrvatskoj i pravosudnoj saradnji u predmetima ratnih zločina, kao i o unapređenju saradnje u procesuiranju predmeta ratnih zločina, posebno između BiH i Hrvatske.
Kako je saopšteno, ministar Habijan je potvrdio da je Hrvatska opredeljena za postizanje pravde za sve žrtve ratnih zločina, uključujući i odgovarajući odgovor na zaostale nerešene zahteve za pomoć iz Bosne i Hercegovine.
Bramerc je, dodaju, istakao značajan broj osoba osumnjičenih za zločine u BiH koji trenutno borave u Hrvatskoj.
"Tužilac i ministar složili su se da bi trebalo dati prioritet premeštanju ovakvih istraga iz BiH u Hrvatsku na dalje procesuiranje, te da će tada biti potrebno izdvojiti neophodne tužilačke resurse. S tim u vezi, tužilac Bramerc je ponovio dugogodišnju zabrinutost svoje kancelarije u vezi sa suđenjima u odsustvu. Razgovarano je i o izazovima i mogućnostima u saradnji sa drugim zemljama u regionu, posebno sa Srbijom i Crnom Gorom", saopšteno je.
Sa državnim tužioce Turudićem je Bramerc razgovarao o procesuiranju predmeta ratnih zločina u Hrvatskoj, a informisan je i o napretku u predmetima tzv. „Kategorije II“ koji su prebačeni iz MKSJ-a i da se konkretni rezultati mogu očekivati u bliskoj budućnosti.
Turudić je, navodi se, potvrdio da je njegova kancelarija opredeljena da procesuira sve počinioce bez obzira na nacionalnost i da će na odgovarajući način procesuirati sve predmete prenesene iz BiH.
Bramerc i Turudić složili su se da je hitno potrebno više pravde za ratne zločine i da žrtve s pravom očekuju da će počinioci biti kažnjeni za svoje zločine.
Takođe su se složili da je poboljšana regionalna saradnja od suštinskog značaja za postizanje ovih ciljeva.
Bramerc je ponovo potvrdio spremnost njegovog Ureda da pomogne hrvatskim tužiocima, uključujući pružanje dokaza i ekspertize o konkretnim slučajevima i omogućavanje rešenja za izazove u regionalnoj saradnji.
Najavljeno je da će Bramerc posetiti DRUGE ZEMLJE REGIONA radi dodatnih razgovora o pravosuđu za ratne zločine u regionu, uključujući učešće na godišnjem sastanku tužilaca za ratne zločine iz regiona, koji će ove godine održati u Podgorici.
Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove uspostavljen je Rezolucijom 1966 (2010) Saveta bezbednosti UN da bi se završio preostali rad Međunarodnog krivičnog suda za Ruandu i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, koji je zatvoren u 2015. i 2017. godini.
Mehanizam ima dva ogranka, jedan u Aruši, Tanzanija, i jedan u Hagu, Holandija.