27. januar 2023 14:23

Opozicija: Sa evroposlanicima smo razgovarali o političkom životu u parlamentu

Izvor: TANJUG

Tanjug

Foto: VLADA REPUBLIKE SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIĆ

BEOGRAD - Opozicioni poslanici iz više poslaničkih grupa preneli su danas medijima da su sa evroposlanicima Vladimirom Bilčikom i Matjažom Nemecom danas razgovarali o političkom životu u Srbiji, posebno u Narodnoj skupštini.

Na sastanku sa Bilčikom i Matježom učestvovali su i poslanici vladajuće većine, a važilo je pravilo “Četam hausa” po kojem nije dozvoljeno da se govori o tome šta je neko drugi rekao.

Intext service Video

Šef poslaničke grupe Zeleno-levi klub, Ne davimo Beograd Radomir Lazović rekao je da je susret u parlamentu nastavak procesa međupartijskog dijaloga koji bi, kako je rekao, trebalo da rezultira razgovorom o radu parlamenta. On je naveo da je cilj sastanka bio da se popravi rad parlamenta, ali, kako je naveo, ima zebnju da se to neće dogoditi.

Lazović je rekao da i dalje ne postoje bolji uslovi za rad medija, da nije urađeno ništa u vezi sa pritiskom na birače, kao ni sa razdvajanjem izbora, te da, kada je reč o skupštini, postoje “brojne zloupotrebe”.

Prema njegovim rečima, predlozi opozicije, inicijative, zakoni, anketni odbori nikada ne mogu da dođu na dnevni red.

“Imamo zakazivanje skupštine po hitnom postupku, što je način da se onemogući opoziciji da predlaže zakone. Postoje brojne zloupotrebe, a to su arbitratrno vođenje sednica, nedavanje replika”, rekao je Lazović.

Šef poslaničke grupe Narodne stranke Miroslav Aleksić kaže da je bilo reči o političkom životu u parlamentu, ali i onome što se dešava van parlamenta.

Prema njegovim rečima, “suština svega je da onog momenta kada u Srbiji počnu da se poštuju Ustav, zakoni u smislu blagovremenog i istinitog informisanja građana, u smislu medijskih sloboda, pluralizima, onda možemo da razgovaramo i o normalnijem političkom životu u Srbiji i parlamentu”.

Aleksić smatra da je u ovom trenutku Srbija zemlja “pogaženih institucija” i da oni koji bi trebalo da sankcionišu predstavnike vlasti koji se ne pridržavaju zakona, to ne čine. “Bojim se da ovi razgovori neće dati prevelikih rezultata ukoliko vlast ne bude spremna da se normalizuje politički život u Srbiji”, ocenio je Aleksić.

Šef poslaničke grupe DS Zoran Lutovac kaže da je predložio da se tema kako učiniti atmosferu u parlamentu boljom proširi i na atmosferu u Srbiji, tvrdeći da svi problemi koji se generišu proizilaze iz činjenice da je "Vučić uzurpirao vlast", pa i parlament "tretira kao servis".

"Mi možemo da se bavimo samo parlamentom, ali to neće rešiti problem, suština je da se agenda proširi na politički život u Srbiji i izborne uslove”, rekao je Lutovac.

Poslanik Moramo-Zajedno Aleksandar Jovanović Ćuta je na pitanje o atmosferi na sastanku rekao da je ona bila takva da je "opozicija kukala na kršenje svih mogućih prava, a da je vladajuća stranka to negirala".

"Govorili su kako je situacija u medijima i parlamentu u poslednjih godinu dana napredovala, kako imamo višestranački parlament...", rekao je Jovanović.

Na pitanje da li je ovo nastavak međustranačkog dijaloga, Jovanović je rekao da "ovo nije ništa novo, i da je najavljeno viđanje opozocionih stranaka u EP u junu".

Poslanica Srpskog pokreta Dveri Tamara Milenković Kerković kaže da je ta stranka odlučila da učestvuje u razgovorima, iako evroskeptična, jer su, kako je dodala, Dveri i do sada činile sve da se uslovi poprave.

Sastanak u parlamentu je održan iza zatvorenih vrata, kojem su pored evropskih poslanika prisustvovali i predsednica Odbora za evropske integracije Elvira Kovač, šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov, njegova zamenica Marina Raguš, poslanik Socijalističke partije Srbije Uglješa Marković, poslanik SDPS Branimir Jovanović, poslanik Stranke pravde i pomirenja Jahja Fehratović.

Na sastanak nisu došli predstavnici DSS.