23. septembar 2024 12:14
Čelić: Moguće zloupotrebe zaplenjenih arhiva, Srbija da traži njihov povraćaj
BEOGRAD - Docent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Kosovskoj Mitrovici Duško Čelić izjavio je da je veoma važno da Beograd bez odlaganja reaguje kod međunarodnih misija i da zatraži neizostavan, hitan, povratak arhivske građe koju je takozvana kosovska policija zaplenila u Leposaviću.
On je za Kosovo onlajn rekao da osim što ta građa može da bude istorijski vredna, postoji i mogućnost zloupotrebe podataka koje ona sadrži.
"Nemamo dovoljno podataka šta je od građe bilo u arhivu u Leposaviću, međutim, ako je reč o vrednoj istorijskoj građi, svakako da Ministarstvo kulture mora da reaguje. Koliko znam verbalna reakcija je bila prisutna u medijima, ali je neophodna i efektivna reakcija, da se od međunarodnih institucija zatraži vraćanje te istorijske građe", rekao je Čelić.
On dodaje i da nisu isključene zloupotrebe dokumenata koji se sada nalaze u Prištini, pogotovu ako je reč o građi vezanoj za rad Privremenih organa.
"Ukoliko je reč da su lični podaci građana došli u ruke neovlašćenih, mi pravnici kažemo rukovaoca i korisnika tih ličnih podataka, odnosno, samopoglašenih vlasti u Prištini, treba imati u vidu opasnost i da je vrlo moguće da dođe do zloupotrebe tih podataka u vidu krađa identiteta. Zato je veoma važno da Srbija promptno reaguje kod međunarodnih misija u ovom pogledu i da zatraži njihov neizostavni hitan povratak", rekao je on.
Čelić podseća da je dolaskom Unmika 1999. godine dobar deo arhivske građe iz opštinskih arhiva, a najveći među njima je, ističe, bio Prištinski, kao i iz Pokrajinskog u kojem je bilo pohranjeno dosta vredne arhivske građe, prešao u ruke te misije, a da ju je zatim Unmik 2008. godine predao samoproglašenim vlastima u Prištini.
Pemijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti rekao je ranije da će zaplenjena arhivska građa, nakon obrade u Arhivskoj agenciji u Prištini, moći da se koristi za potrebe i svrhe istraživanja.