6. oktobar 2024 13:33
Aleksandar Nikolić: Na Izrael se ne može gledati samo iz zapadnog ugla
TEL AVIV - Počasni konzul u Izraelu Aleksandar Nikolić rekao je danas da je veliki broj mobilisanih rezervista i da nema porodice čiji član bliže ili dalje rodbine nije sada na položaju u crvenom delu, kao i da se na Izrael ne može gledati samo iz zapadnog ugla, već se mora prodreti u ono što, kako kaže, to društvo znači.
"O Izraelu kao i o arapskom svetu ne može se razmišljati i gledati samo isključivo iz evropskog, odnosno eurocentričnog ili zapadnog ugla, mora se prodreti u ono što ovo društvo znači, a to su osnovi religije judaizma, to su osnovi ovdašnje kulture i to je ta svakodevna bojazan za sutra u onom egzistencijalnom smislu", rekao je Nikolić za Tanjug.
On je dodao da se sada rasprava i polemika uglavnom vodi oko toga da li se bazirati na rezoluciju Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1701, koja je predviđala razdvajanje trupa, odnosno demilitarizaciju paravojnih formacija severno od reke Litani ili se više ograničiti na onaj bliži pojas koji sada sa severne strane linije razgraničenja između Libana i Izraela bi omogućio ipak neku vrstu bezbednijeg života u tim, ne samo napuštenim, nego u velikoj meri i porušenim i oštećenime naseljima.
"Sve te kritike koje dolaze od lidera širom sveta ovde se doživljavaju mnogo dublje i za razumevanje istog je potrebno jedno solidno vladanje onim elementima koji čine zaista osnov ovog društva", izjavio je Nikolić.
On je rekao da je stanje tokom poslednje noći prilično slično stanju kakvo je bilo tokom prethodna dva dana.
"Raketiranjima i prodorima bezpilotnih letelica bili su izloženi uglavnom severni deo zemlje i severni deo centralnog dela zemlja, a pre svega treći najveći grad Izraela i severna mediteranska luka Haifu", rekao je Nikolić.
On je istakao da se posttrauma nadovezuje za posttraumom i da je Izrael doživeo iznenađenje pred Jonkvipurskim ratom (poznat još i kao Ramazanski ili Oktobarski rat).
"Izrael je doživeo iznenađenje pred Jonkvipurskim tačno 50 godina pred 7. oktobar prošle godine, ali svakako tu se vuku niti teških kolektivnih posttrauma i kako bi sve ovo izgledalo još od vremena holokausta", istakao je Nikolić.
On je dodao da postoji opravdana bojazan da se ne ponovi 7. oktobar od prošle godine.
Trenutno stanje je neodrživo, ne postoje uslovi ne samo za povratak tih 70.000 interno-raseljenih civila, već postoji strah da bi to bilo latentno stanje koje bi moglo da dovede do dodatnih opasnosti da se desi neki novi 7. oktobar, ovog puta iz pravca severa, pa bi to bilo neuporedivo opasnije i jezivije, objasnio je Nikolić.
On je rekao da je bilo predviđeno da se održe dve komemorativne manifestacije povodom stradalih u ratu koji će sutra označiti godinu dana od početka rata.
Jedna od tih manifestacija trebalo je da bude organizovana bez prisustva publike, unapred snimljena i za nju je bila zadužena ministarka saobraćaja.
Drugu manifestaciju inicirala su udruženja porodica kidnapovanih talaca i imaju podršku najpopularnijih kantautora.
Nikolić je za Tanjug rekao da deo društva traži povratak 70.000 raseljenih Izraelaca u svoje domove i oslobađanje preostalih 101 talaca kidnapovanih u pojasu Gaze, a drugi deo društva ne.
Čak i oko komemorativnog dana nije bilo moguće postići minimum konsenzusa zbog toliko nepremostivog jaza u podeljenom društvu, rekao je Nikolić.
On je dodao da mnogi i iz civilnog i vojnog establišmenta očekuju da Izrael uzvrati napad.
"Nema nikakve sumnje da ćete malo koga naći u izraelskom društvu ko bi mogao da zamisli da sve ovo prođe bez toga da Izrael uzvrati i to ne ostavlja spokojnim i mirnim stanovništvo ovde", zaključio je Nikolić.