15. oktobar 2024 12:35

Lončar: Batut kroz istoriju oblikovan da bude bedem javno-zdravstvenih institucija

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/RADE PRELIĆ

BEOGRAD - Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" stogodišnjicu postojanja obeležio je danas svečanom akademijom u Sava centru, a proslavi su prisustvovali brojni gosti iz sveta medicine i javnog zdravlja.

Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" kroz razne istorijske procese za 100 godina postojanja oblikovan je da bude bedem javno-zdravstvenih institucija u Srbiji, izjavio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

"Kompleksne istorijske okolnosti duže od veka, u kojima se odvijao razvoj Instituta, uticale su da njegov značaj i snaga i dalje rastu. Od samog početka, brojni izuzetno složeni istorijski događaji i procesi oblikovali su ga na način na predstavlja čvrsti temelj i bedem svih javno-zdravstvenih ustanova naše zemlje", rekao je Lončar u Sava centru, na svečanosti povodom obeležavanja veka postojanja Instituta "Batut".

Intext service Video

On je čestitao svima što su, kako je rekao, savremenici ustanove koja nakon 100 godina postojanja svakim danom sve više dobija na značaju, čuvajući javno zdravlje u zemlji u vremenima teških izazova.

Prema njegovim rečima, koliko god su se društvene i istorijske okolnosti menjale, osnovna ideja Instituta "Batuta" bila je i ostala stvaranje društva u kojem je zdravlje najveća vrednost i pravo svakog građanina, a prevencija bolesti i promocija zdravih navika zdravstvenog sistema.

"Kroz čitav vek zadatak Instituta bio je da ostane sinonim za kvalitet i stručnost u javnom zdravlju, usmeravajući se na prevenciju i kontinuiranu edukaciju, razmenu iskustava i saradnju", rekao je Lončar.

Postulati Instituta ostali su nepromenjeni kroz 100 godina, naveo je Lončar i dodao da su ti postulati čvrsto ukorenjeni u medicinsku nauku, stručnost, održivost i etičnost.

Na kraju obraćanja, Lončar je izrazio uvrenje da će "Batut" i u drugom veku postojanja ostati čuvar javnog zdravlja građana Srbije.

Direktorka Instituta "Batut" Verica Jovanović uručila je ministru Lončaru priznaje za podršku toj ustanovi u radu.

Jovanović je takođe uručila i priznanje za doprinos u unapređenju javnog zdravlja uručila predsedniku države Aleksandru Vučiću, a plaketu je u njegovo ime preuzela njegova savetnica Verica Lazić.

Obraćajući se prisutnima, Jovanović je rekla da bez Vlade Srbije mnogi izazovi sa kojima se "Batut" susreo, ne bi bili uspešno savladani.

"Na ovom svečanom jubileju želimo da iskažemo iskrenu zahvalnost Vladi Srbije na kontinutiranoj podršci, poverenju i ulaganju u javno zdravlje, jer bez te podrške sa kojima smo se suočili ne bi bili uspešno savladani. Veliku zahvalnost dugujemo i ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru na neprekidnjoj saradnji, viziji i strateškoj podršci koja je omogućila modernizaciju rada Instituta i dala podršku za bolji i kvalitetniji rad. Zahvalila bih i svim prethodnim i sadašnjim ministrima, direktorima zdravstvenih ustanova, saradnicima, kolegama i zaposlenima u institutu za njihovo zalaganje", rekla je Jovanović.

Kako je navela, misija "Batuta" nije samo reagovanje u vanrednim situacijama, već i praćenje kretanja nezaraznih bolesti kada nema pandemija i prevencija i kontrola bolesti.

"Mi kao Institut učestvujemo u kreiranju zdravstvene politike Repulike Srbije. Tako smo radili pre sto godina, tako radimo danas i tako će biti uvek", rekla je direktorka "Batuta".

Direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji Fabio Skano rekao je da će sa Institutom "Batut" raditi na stavkama kao što su korišćenje veštačke inteligencije za pomoć i zdravlje ljudi, ali i rešavanje problema klimatskih promena.

On je rekao da je prioritet u saradnji sa Institutom i smanjenje broja pušača.

Skano je rekao da ima 25 godina iskustva u javnom zdravlju, a da sa "Batutom" ima posebnu povezanost.

Prema njegovim rečima, Svetska zdravstvena organizacija podržavala Srbiju za vreme pandemije kovida-19 sa ciljem prevencije ove bolesti.

"Zajedno smo uradili mnogo. Početkom 50-ih godina borili smo se protiv pelagre, a 80-ih smo pobedili male boginje. Danas ne možemo da ne pomenemo pandemiju kovida-19. Za vreme pandemija kovida-19, bilo je važno da se građani informišu i koriste beneficije nauke za zdravlje ljudi", rekao je on.

Na svečanoj akademi u Sava centru, kojoj su prisustvovali brojni gosti iz sveta medicine i javnog zdravlja, Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" obeležio je stogodišnjicu svog postojanja.

Povodom obeležavanja jubileja, "Batut" će i danas i u sredu biti domaćin dvodnevnog međunarodnog kongresa "Javno zdravlje - dostignuća i izazovi".

U čast ovog važnog datuma, vršilac dužnosti Pošte Srbije Zoran Anđelković promovisao je na svečanosti izdanje prigodne poštanske markice.

Nakon završetka Prvog svetskog rata, 1919. godine, tadašnje Ministarstvo narodnog zdravlja i Stalne epidemijske komisije, na čijem čelu je tada bio Milan Jovanović Batut, započinju pripreme za formiranje prvih preventivnih ustanova, a od presudnog značaja za razvoj preventivne delatnosti bilo je formiranje Centralnog higijenskog zavoda u Beogradu 1924. godine.

Centralni higijenski zavod od osnivanja do današnjih dana doživeo je nekoliko transformacija, a od 1979. godine, na predlog posebne Komisije istaknutih lekara, nosi ime dr Milana Jovanovića Batuta.

Milan Jovanović rođen je 1847. godine u Sremskim Karlovcima, završio je medicinu na Bečkom univerzitetu 1878. godine, a po povratku sa studija u Somboru osnovao je prvi list sa higijensko-prosvetnim sadržajem "Zdravlje", nakon čega je nekoliko godina radio u vodećim medicinskim ustanovama Evrope.

Batut je dugi niz godina predavao na Katedri higijene i sudske medicine na Velikoj školi u Begradu.

Bio je prvi dekan i profesor higijene na Medicinskom fakultetu u Beogradu, koji je zahvaljujući njemu osnovan 1919. godine.

Preminuo je u Beogradu 11. septembra 1940. godine.