16. oktobar 2024 10:50

Ambasador Kine: Kina i Srbija čelični prijatelji koji čvrsto podržavaju međusobne interese

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

BEOGRAD  - Ambasador Kine u Srbiji Li Ming izjavio je da su Kina i Srbija čelični prijatelji i da poslednjih godina produbljuju političko i međusobno poverenje, čvrsto podržavaju međusobne vitalne interese u važnim pitanjima i zajedno čuvaju međunarodni poredak, pravičnost i pravdu.

Ambasador Li je u intervjuu za današnje Novosti rekao da u okviru "Pojasa i puta" dve zemlje imaju plodonosne rezultate praktične saradnje i niz velikih projekata.

Istakao je da je Kina spremna da zajedno sa Srbijom dalje realizuje važne konsenzuse postignute između dvojice šefova država i da su kinesko-srpski odnosi trenutno u najboljem periodu u istoriji.

Osvrćući se na posetu predsednika Kine Si Đinpinga Srbiji u maju ove godine, ukazao je na lično prijateljstvo i bliske radne odnose između kineskog predsednika i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

"Izgradnja zajedničke budućnosti Kine i Srbije u novoj eri je strateški izbor dveju strana, uz čvrstu podršku i široko učešće dvaju naroda, u cilju ostvarivanja težnje za boljim životom", istakao je Li Ming.

Dodao je da dvojica šefova država oduvek duboko shvataju opšti pravac razvoja kinesko-srpskih odnosa, što je osnovna garancija za obezbeđivanje stabilnog i dugoročnog razvoja odnosa između dveju zemalja.

Na pitanje ima li mesta za dodatni napredak privrednih i ekonomsih veza i da li će se saradnja produbiti kroz "Ekspo 2027", ambasador Kine je rekao da ekonomska i trgovinska saradnja dve zemlje ima čvrste temelje.

"U proteklih 10 godina obim bilateralne trgovine povećan je osam puta, a izvoz Srbije u Kinu 185 puta", naglašava ambasador Li.

Podsetio je da je u julu Sporazum o slobodnoj trgovini između Kine i Srbije stupio na snagu i da će u narednom periodu dve strane međusobno ukinuti carine na 90 odsto poreskih stavki, dok je 60 odsto već ukinuto odmah nakon stupanja sporazuma na snagu.

Takođe je istakao da je Kina spremna da zajedno sa Srbijom aktivno pronađe nove mogućnosti za saradnju u oblasti digitalne ekonomije, tehnoloških inovacija u cilju unapređenja bilateralnih odnosa na novi nivo.

Na pitanje može li Srbija da računa da će Kina zadržati svoj principijelan stav o statusu AP KiM, kineski ambasador je istakao da Kina dosledno ima jasan stav po tom pitanju.

"Čvrsto podržavamo napore koje je Srbija uložila u očuvanje nacionalnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Podržavamo obe strane da dostignu međusobno prihvatljivo rešenje kroz dijalog i konsultacije u okviru Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti. Tokom ovog procesa suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet Srbije treba da se u potpunosti poštuju", istakao je on.

Istakao je da je Kina ozbiljno zabrinuta zbog poteza Prištine koji su ozbioljno uticali na normalan život Srba i izazvali tenzije.

"Pozivamo privremene institucije samouprave u Prištini da povuku nerazumne odluke, zaustave jednostrane akcije koje raspiruju sukobe i inteziviraju konfortaciju i da realizuju svoje obećanje o uspostavljanju Zajednice srpskih opština", rekao je ambasador Li.

Odgovarajući na pitanje da li je dugoročno moguć kurs Srbije koja je izabrala put ka EU, uz očuvanje prijateljskih odnosa sa Kinom i Rusijom, ambasador Kine je rekao da se Srbija dugo pridržava nezavisne i raznovrsne spoljne politike koja vuče tradiciju iz Pokreta nesvrstanih.

"U međunarodnim poslovima (Srbija) nikada ne zauzima strane već se fokusira na sopstveni razvoj i blagostanje svog naroda, što je suštinski slično diplomatskom konceptu Kine", ističe on.

Dodaje da Kina razume napore koje je Srbija uložila da se pridruži EU i ceni srpsku politiku razvoja prijateljskih odnosa sa drugim zemljama i unapređenja regionalne saradnje.

Odgovarajući na pitanje zbog čega pojedine zemlje preuveličavaju narativ demokratije, pozivajući druge "da izaberu stranu", istakao je da demokratija nije patent ni oruđe bilo koje zemlje već je to vrednost celog čovečanstva i pravo naroda svih zemalja.

"Nekoliko zapadnih zemalja dugo se pridržava hladnoratovskog mentaliteta i vole da etiketiraju neke zemlje u razvoju, uključujući Kinu, kao nedemokratske", rekao je ambasador.

Dodao je da se iza toga kriju arogancija i predrasude prema drugim civilizacijama, sa cilje stvaranja podela i konfrontacije u svetu, čemu se Kina oštro protivi.

Govoreći o inicijativi "Pojas i put", naveo je da je ona u proteklih deset godina ostvarilka plodne rezultate i da je Kina sarađivala sa povezanim zemljama na izgradnji više od 3.000 praktičnih projekata privlačeći investicije i ubrizgavajući novi zamah u svetsku ekonomiju.

"Imamo puno poverenja u budućnost inicijative "Pojas i put". Bez obzira na promene međunarodne situacije, ona će nastaviti da ubrizgava novi zamah saradnje Kine i Srbije i doprinosi svetskom miru i razvoju" , naveo je kineski ambasador.