1. novembar 2024 14:37
MSP o oceni SAD i Nemačke: Zakoni o KiM imaju za cilj zaštitu prava i sigurnost Srba
BEOGRAD - Ministarstvo spoljnih poslova Srbije saopštilo je danas da zakoni o AP KiM imaju za cilj zaštitu prava i socijalnu sigurnost srpskog naroda u AP KiM, u skladu sa širom posvećenošću Srbije stabilnosti u regionu.
"Čak i u Rezoluciji UN koju je usvojila Generalna skupština, kojom je EU preuzela ulogu posrednika u dijalogu, navedeno je da dijalog treba da ima za cilj poboljšanje života ljudi. Predloženim merama, Beograd teži upravo ovom cilju - poboljšanju životnih uslova i kvaliteta života Srba na Kosovu i Metohiji", ističe Ministarstvo.
Srbija je, kako navodi MSP, posvećena konstruktivnom i otvorenom dijalogu sa svim partnerima, uključujući EU, SAD i Veliku Britaniju, kao i druge međunarodne partnere, i ceni transparentnu i javnu komunikaciju u rešavanju osetljivih pitanja.
"Pitanje statusa nikada ne bi smelo da ima prioritet nad ljudskim pravima - koja su ozbiljno narušena nizom nekoordinisanih i jednostranih akcija režima Albina Kurtija - niti nad težnjom za sprovođenjem postojećih sporazuma", saopštilo je MSP.
"Iako smo veoma zabrinuti za dobrobit srpskog naroda i drugih zajednica, takođe se nadamo da javne reakcije na legitiman trud Beograda da pomogne onima koji pate kao rezultat jednostranih i nekoordinisanih akcija neće biti protumačene kao dodatno ohrabrenje takvih akcija", navelo je Ministarstvo.
Napominje se da Beograd ostaje potpuno angažovan u procesu dijaloga i posvećen sprovođenju svih sporazuma, uključujući osnivanje Zajednice srpskih opština (ZSO).
"Verujemo da sve strane, uključujući naše međunarodne partnere, treba da podrže otvoren pristup i saradnju, kako bi se osiguralo da dijalog ostane efikasan i uz uzajamno poštovanje. Samo pravedan i uravnotežen pristup dijalogu i sprovođenju postojećih sporazuma stvara poverenje i pomaže nam da zajedno izgradimo stabilnu i sigurnu budućnost", saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
MSP poziva na dalje konstruktivne razgovore sa svim uključenim stranama kako bismo direktno i u dobroj veri rešavali sva pitanja.
"Srbija je, kao i uvek, spremna da radi na mirnoj, stabilnoj i sigurnoj budućnosti za sve narode i zajednice u regionu", dodaje se u saopštenju.
Portparol američkog Stejt departmenta Metju Miler smatra da Predlog zakona o pravosudnoj nadležnosti na teritoriji AP Kosovo i Metohija koji je usvojila Vlada Srbije krši obaveze koje proističu iz dijaloga Beograda i Prištine.
“Saglasni smo sa Evropskom unijom da predlog zakona kojim se tvrdi da Srbija ima pravnu nadležnost na Kosovu krši obaveze koje proističu iz dijaloga”, objavio je Miler na mreži X.
On je dodao da Beograd i Priština treba da primene sporazum iz 2023, uključujući osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom, kao i rešenja iz dijaloga koja se odnose na sve građane, uključujući i Srbe na KiM.
Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke objavilo je na platformi "Iks" da Nacrt zakona Srbije o proglašenju Kosova za područje posebne zaštite i o nadležnosti za krivična dela "jasno krši njene obaveze iz dijaloga" i pozvalo obe strane da bez odlaganja primene Ohridski sporazum iz 2023, uključujući ZSO i pozvali Srbiju da preispita ovu odluku.
Prethodno je u sredu portparolka EU Nabila Masrali ocenila da je Srbija usvajanjem predloga zakona o sudskoj nadležnosti na AP KiM i proglašenju KiM za područje posebne socijalne zaštite prekršila svoje obaveze iz dijaloga sa Prištinom.
Vlada Srbije usvojila je 28. oktobra Predlog zakona o proglašenju AP KiM za područje posebne socijalne zaštite i Predlog zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji AP KiM.