5. novembar 2024 11:38
Usame Zukorlić: Odnos muslimana i pravoslavaca na Zapadnom Balkanu može biti uzor drugima za miran suživot
BEOGRAD - Ministar za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost u Vladi Srbije Usame Zukorlić ocenio je danas da bez obzira na turbulentnu i tešku prošlost, odnosi između muslimana i pravoslavaca, posebno između Bošnjaka i Srba na Zapadnom Balkanu mogu da postanu uzor drugima za miran suživot muslimana u nemuslimanskim društvima, jer, kako je rekao, mesto sudara najčešće je i mesto susreta.
On je za Tanjug rekao da je u poslednjih deset godina u Srbiji islamofobija bila na najnižem nivou i da je njegov otac rahmetli akademik muftija Muamer Zukorlić dosta doprineo da se između muslimana i pravoslavaca uspostavi konekcija, da se nacionalizam pomeri u stranu i da se ljudske i verske vrednosti približe.
Zukorlić je, povodom učešća na debati u organizaciji Oxford Union debatnog društva u Oksfordu na kojoj je početna tema bila "Ova kuća veruje da je islam nekompatibilan s demokratijom", rekao da je islam goruća tema poslednjih godina u svetu, a posebno na zapadu, i dodao da je on na debati zastupao tezu da islam jeste kompatabilan sa demokratijom.
"Imao sam prilike i kao neko ko je vernik, musliman, a istovremeno i učesnik u demokratskom sistemu jedne države da učestvujem u debati kao što je Oksfordska unija, zajedno sa drugim učesnicima. Debata je bila vrlo žustra, imali smo ozbiljne oponente. Osporavali smo mišljenje oksfordskog univerziteta koji smatra da islam nije kompatabilan sa demokratijom", naveo je ministar.
Zukorlić je istakao da je on lično bio primer na debati da islam jeste kompatabilan sa damokratijom i dodao da teza da islam nije kompatabilan sa demokratijom nije dobra, jer muslimani čak i u svom izvoru u veri imaju uređen odnos prema nemuslimanskim državama.
Taj odnos je uvek pacifički i podrazumeva koegzistenciju, saradnju i mir, naveo je ministar i poručio da je to nešto što trenutno zapad ne razume, a što treba da nauči.
Zukorlić dodaje da je u debati takođe istakao da i muslimani nisu dovoljno svesni pravila i načina kako im vera nalaže da žive u određenim sistemima, što često bude razlog za neke nuspojave u odnosima između muslimana i nemuslimana.
"Mi smo na toj debati pobedili. Bio je bivši minitar prosvete Malezije, direktor instituta iz Londona i još jedan student, članovi Oksfordske unije na kraju glasaju. Mi smo pobedili 111 prema 49, vrlo ozbiljan rezultat smo napravili. To je bila najposećenija debata ove godine. Imao sam priliku da pozitivne primere koje imamo u Srbiji ponudim celom zapadu, kao model", naveo je ministar.
Na pitanje šta je uzrok negativnih stavova prema islamu i na koji način se ta slika može popraviti, Zukorlić je rekao da je obostrana odgovornost za negativnu sliku o islamu, a ocenio je i da ni muslimani ne znaju dovoljno o sebi, o primerima iz istorije islama i o početku islama kada je Božiji poslanik Muhamed zajedno sa svojim drugovima živeo u nemuslimanskom sistemu u Meki.
"Deo njegovih prijatelja je živeo u Kraljevini Abisiniji u hrišćanskom i paganskom sistemu. Oni su bili apsolutno pacifisti čak i u momentima kada su bili napadani, proganjani. Pacifizam je bio osnova, to je nešto što muslimani moraju da nauče", poručio je on.
S druge strane, ministar je istakao da nemuslimani treba da nauče da ne mogu silom lečiti devijacije među muslimanima, i shvate da kada god primenjuju silu i neadekvatne metode oni produbljuju problem i najčešće budu uzrok da bolest kao što je ekstremizam, terorizam, postane još jača.
Prema njegovim rečima, zapad mora da nauči da opasnosti od pojedinih situacija mogu da eliminišu tako što će da osnaže pozitivne institucije koje muslimani imaju, i da njima pomognu da oni u svojim redovima leče probleme.