6. novembar 2024 08:02
Nikola Perišić: Pensilvanija bitan faktor na izborima jer nosi najviše elektora
BEOGRAD - Nikola Perišić iz Instituta za političke studije izjavio je danas da je Pensilvanija, osim strukture stanovništva, bitan faktor na predsedničkim izborima u SAD zato što ona nosi najviše elektora od svih takozvanih kolebljivih država, ukupno 19 glasova elektora, i dodao da se tokom ovog dana neće znati ko je pobednik na ovim izborima.
"U Severnoj Karolini mislim da je poslednja vest da je Donald Tramp faktički pred pobedom, tako da uz Džordžiju i možda Mičigen, Tramp bi faktički bio pred istorijskom pobedom, međutim u Pensilvaniji se ti glasovi koji se obrađuju, odnosno koji stižu poštom, broje naknadno", rekao je Perišić za Tanjug.
Perišić smatra da ovaj izborni proces u Americi pokazuje da je američka demokratija pred velikim izazovom u ovom trenutku zato što je bilo situacija da se prekida glasanje na pojedinim birački mestima zbog dojava o bombama i generalno zbog bezbednosti što, prema njegovim rečima, nije bilo karakteristično za izborne procese u SAD.
Kako je naveo Tramp sada tokom izbornog procesa ukazuje na mogućnost neregularnosti i da je kako on kaže pokraden, za razliku od prošlog puta kada je imao kasnu reakciju jer je tek po samom okončanju izbornog procesa govorio o neregularnostima.
Iako se Tramp predstavlja kao antisistemski kandidat, Perišić je istakao da ga je upravo taj sistem i stvorio i omogućio mu svo bogatstvo koje ima, što je značajan aspekt za ulazak u politiku u SAD.
Prema njegovim rečima, Tramp zbog svog uspeha u biznisu potencira pitanje ekonomije, sa željom da predstavi sebe kao čoveka i predsednika koji može da rešava ekonomske krize i pitanja.
"Kada imate situaciju da zbog svih ovih sukoba i prethodnih kriza pre sukoba, Zapadne Evropa jeste u određenom vidu ekonomske krize, i da se strahuje kada to može da stigne u SAD koje već imaju negativno iskustvo iz 2008. i 2009. godine, onda je jasno da taj vid populizma u toj temi Tramp koristi mu omogućava da zabašuri druge teme koje su problematične i kojima se ne snalazi najbolje", objasnio je on.
Perišić smatra da je veoma važna vest to što je republikanska partija, prema dosadašnjim projekcijama, osvojila 190 mesta u Predstavničkom domu SAD, dok je demokratska stranka osvojila 154, zato što je bitno kako će se struktuisati vlast u SAD, odnosno da li će doći do kohabitacije gde će u senatu jedna politička opcija imati većinu a predsednik doći iz druge političke opcije, ili će postojati homogena sredina koja će omogućiti efikasniji rad.
Potpredsednik države je istovremeno i predsednik Senata, istakao je on i dodao da ukoliko Tramp pobedi na izborima, on će omogućiti dodatno mesto republikancima u Senatu.
Kako je objasnio, izborni dan u Americi uvek pada na prvi utorak u novembru, odnosno nema određenog datuma, što je smatra Perišić, problem jer se izborni proces odvija na radni dan, zbog čega i postoji sistem glasanja poštom.
"Meni se čini da neka iskustva, pogotovo iz regiona gde smo imali u Hrvatskoj izbore na radni dan, određeno je da taj dan bud neradni. To mi se čini da je dobar sistem jer kada je vikend mnogi odu od kuće, a kada se vrate sa tog vikenda vrlo su nezainteresovani za glasanje", ocenio je on.
Dodao je da je veliki broj glasača glasao i pre samog izbornog dana, što je Tramp upravo i ocenio kao jedan vid neregularnosti i u prošlom izbornom ciklusu i sada.
Perišić je rekao da je u svakoj državi u Americi drugačije uređeno ko ima mogućnost da glasa poštom, s obzirom da neke države traže opravdanje zbgo čega ne može da se glasa za izborni dan, dok se u pojedinim državama ne traži nikakvo opravdanje.