9. novembar 2024 19:12
Zoran Milivojević: Nemačkoj sledi ozbiljna politička promena i revizija stavova
BEOGRAD - Nemačkoj sasvim sigurno sledi ozbiljna politička promena i revizija političkih stavova koje su diktirali zeleni i liberali, ocenio je danas diplomata Zoran Milivojević i naglasio da bi, ako dođe do restrikcija vezanih za ekonomsku politiku i zatvaranja kompanija, posebno onih u oblasti autoindustrije, posledice verovatno mogla da oseti i Srbija.
U Nemačkoj sve vodi ka raspadu vladajuće koalicije, nakon što je kancelar Olaf Šolc smenio ove nedelje ministra finansija Kristijana Lindnera, a potom predložio glasanje o poverenju vladi u januaru i time otvorio put za vanredne izbore.
"Bilo je pitanje dana kada će doći do raspada koalicije, a naročito posle lokalnih izbora u Brandenburgu i Saksoniji, gde je koalicija doživela poraz", rekao je Milivojević za Tanjug na pitanje da li je politička kriza u Nemačkoj očekivana, posebno kada se uzmu u obzir izbori u SAD, da li će sve to imati šire posledice i kada bi gradajni mogli na birališta.
Milivojević kaže da dešavanja na nemačkoj političkoj sceni koincidiraju sa pobedom Donalda Trampa, da sve ima posledične veze jer je politika demokrata upravo doprinela da Nemačka izgubi poziciju u ekonomskoj sferi.
Promena političkog ambijenta, pobeda Trampa daje vetar u leđa desnici i suverenističkim politikama što će se odraziti i na izborima i u Nemačkoj, koji su, kako je ocenio, viđeni početkom iduće godine.
Prema rečima Milivojevića, povratak desne koalicije Hrišćansko demohiršćanske unije i Hrišćansko socijalne unije (CDU-CSU) i dalji uspon Alternative za Nemačku (AFD) je očekivan i zbog vetra koji u celoj Evropi duva iz Vašingotna.
Milivojević kaže da sa porazom "semafor koalicije" i levice raste uticaj AFD-a među mladima i u radničkoj klasi.
Kriza ekonomije im daje politički vetar u leđa i nije isključena i ta vrsta koalicije, rekao je diplomata i dodao da su sve opcije otvorene.
Na pitanje kave će posledice pad vlade ostaviti na Srbiju i da li će građani Srbije na svojoj koži ekonomski osetiti promenu klime u Nemačkoj, ali i političku krizu, Milivojević kaže da je deo nemačke privrede prisutan u Srbiji vitalan, osim u delu koji se tiče automobilske industrije.
Milivojević je podsetio da je Nemačka ekonomija već dve godine praktično na nuli - u određenoj recesiji.
"Ono što je sigurno, ukoliko dođe do restrikcija vezanih za ekonomsku politiku, na zatvaranje nekih firmi, na otpuštanja, neminovne korekcije, to će se na neki način, verovatno, odraziti i na nas. Ako u Nemačkoj dođe do restrikcije u automobilskoj industriji, ako, recimo, Folksvagen i neke vodeće firme u automobilskoj industriji pretrpe ozbiljne štete, nije isključeno da i mi pretrpimo određenu štetu", kazao je Milivojević.
Na pitanje ko je najlošije prošao, Milivojević kaže da su to zeleni koji na nekim mestima nisu prešli cenzus, zatim liberali i same socijaldemokrate.
To je, kako je naveo, uticalo da koalicija ne funkcioniše u pravom smislu a i da se osete posledice politike koja je usko vezana i za rat u Ukrajini i da se to odrazilo na ekonomiju zemlje koja je bila i najznačajnija i vodeća lokomotiva u EU.
Sve što se desilo bilo je na neki način neminovno, kazao je on.
Na pitanje da li je za kancealra Olafa Šolca bio veliki zalogaj to što je preuzeo mesto Angele Merkel i kako bi ocenio Šolcovo vođenje Nemačke, Milivojević kaže da sam pad vlade govori o uspehu njegove politike.
Nemci su s jedne strane imali izbor, ali su s druge bili uslovljeni i to u
onom delu koji je pod dominacijom Vašingtona, a to se i najviše odrazilo na ekonomiju, posebno u oblasti energenata.
"Bilo je to raskidanje odnosa sa Rusijom, uništavanje Severnog toka 1 i 2, onemogućavanje Nemačkoj da na osnovu ruskih jeftinih energenata i dalje dominira u ekonomiji", rekao je on.
Milivojević je dodao da je problem i to što vlada nije nastojala da štiti državne i nacionalne interese i da možda reaguje na pritiske iz Vašingtona i koriguje stav vezan za energetsku politiku, za odnos prema ratu Ukrajini, na globalnoj sceni kojom je u tom trenutku diktirano iz Vašingtona.
"Sada su platili cenu. Sam pad vlade govori o neuspehu te politike, pretrpeće štetu i socijaldemokrate i mislim da je ovaj potez koji je povukao pokušaj da spasi šta se spasti može. Da u atmosferi gde Nemačka beleži i dalji pad, ne doživi i stranački pad", rekao je on.
Prema njegovim rečima, i liberali sad pokušavaju da budu neki jezičak na vagi, da spasu golu kožu i prelaskom cenzusa možda igraju neku političku ulogu.
Što se socijaldemokrata tiče, ovo je situacija kad bi mogli da pretrpe štetu sa nekim srednjoročnim i dugoročnim ishodima nepovoljnim za tu stranku, a koja je vrlo značajna u nemačkoj politici.
Najveći dobitnici pada vlade generalno gledano, smatra Milivojević, upravo je krajnja desnica - demohrišćani i AFD.