11. novembar 2024 14:38

Đurić: Zahvaljujući državničkom umeću Pašića, Srbija iz rata izašla kao sila pobednica

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

BEOGRAD - Ministar spoljnih poslova Marko Đurić položio je danas, na Dan primirja u prvom svetskom ratu, venac na grob Nikole Pašića, koji je bio predsednik Vlade Srbije za vreme Prvog svetskog rata.

Đurić je istakao da se na Dan primirja Srbija seća i istaknutog srpskog državnika i vizionara Nikole Pašića, koji je život posvetio napretku i jedinstvu našeg naroda.

"Tokom Prvog svetskog rata, Pašić je vodio Srbiju sa istrajnošću i nepokolebljivošću pred ogromnim izazovima. Zahvaljujući njegovom državničkom umeću, Srbija je iz rata izašla kao sila pobednica", napisao je Đurić na društvenoj mreži X.

Intext service Video

Dodao je da je Pašić tokom balkanskih ratova i Prvog svetskog rata odigrao ključnu ulogu u teritorijalnom proširenju naše zemlje - od Kosova i Metohije, oslobođenog nakon više vekova otomanske okupacije, do severa Srbije, tako da je površina naše zemlje skoro udvostručena.

"Kao suosnivač Narodne radikalne stranke, Pašić se neumorno zalagao za demokratiju i demokratske vrednosti. On je jedna od zaslužnih ličnosti za usvajanje Ustava Srbije iz 1888. godine, kojim je uspostavljena parlamentarna demokratija, zagarantovana prava građana, i postavljeni temelji slobodne i demokratske Srbije", naveo je Đurić.

Istakao je da je Pašić, kao svojevrsni vizionar, video potencijal za jedinstvo i izvan granica Srbije.

"Bio je jedan od glavnih arhitekata Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, težeći ka mirnom suživotu svih južnoslovenskih naroda - ideji koja je bila i ostala trn u oku mnogima. Baština koju nam je Pašić ostavio ostaje jedan od nosećih stubova naše istorije, motiviše nas da nastavimo da budemo posvećeni miru, demokratiji i jedinstvu, i nastavlja da živi ne samo u našem sećanju, već i u našem radu za snažniju Srbiju", nagalsio je Đurić.

Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na dan kada je 11. novembra 1918. godine, nakon četvorogodišnjeg Velikog rata, najrazornijeg koji je svet do tada video, potpisano primirje u blizini gradića Kompjenj.