15. novembar 2024 16:24

Ministarstvo prosvete: Neki univerziteti iz Italije i Nemačke žele da dođu u Srbiju

Izvor: TANJUG

Foto: Ministarstvo prosvete

BEOGRAD - Predlogom za izmenu i dopunu Zakona o visokom obrazovanju, koji je vlada uputila u skupštinsku proceduru, stvaraju se mogućnosti da se kvalitetni studijski programi sa inostranih univerziteta realizuju u Srbiji, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu prosvete.

Kako navode, o tome koji će univerziteti doći, može se govoriti tek kada se usvoji zakon, a na osnovu zainteresovanosti stranih ustanova.

"Za sada interesovanje su pokazali pojedini tehnički fakulteti, fakulteti društvenih nauka, kao i menadžmenta sa univerziteta iz Italije i Nemačke",

preciziraju u ministarstvu.

Oni naglašavaju i da nema reči o gašenju državnih fakulteta, već da će ovim izmenama biti podstaknuta konkurentnost i kvalitet programa u visokom obrazovanju.

"Interes je da se u državi zadrže mladi, odnosno da im se pruži mogućnost da studiraju inostrane programe u Srbiji", navode u ministarstvu.

Predložene dopune Zakona, koje su nedavno upućene u skupštinsku proceduru, predviđaju da se dozvola za rad inostranoj visokoškolskoj ustanovi može izdati za izvođenje studijskih programa osnovnih akademskih studija, master akademskih studija i doktorskih akademskih studija na osnovu sporazuma koji Ministarstvo potpisuje sa inostranom visokoškolskom ustanovom.

Sporazumom se regulišu opšti uslovi rada inostrane visokoškolske ustanove.

Prema predlogu za izmenu zakona, osnovni uslov za izdavanje dozvole za rad je da je inostrana visokoškolska ustanova akreditovana u državi u kojoj ima sedište i da su studijski programi za koje dobija dozvolu za rad akreditovani u državi u kojoj ima sedište, a ima predstavništvo koje se nalazi u Srbiji.

Te ustanove vode evidencije i izdaju javne isprave prema propisima države u kojoj su akreditovana i navedene isprave se smatraju stranim visokoškolskim ispravama što znači da u Srbiji takve isprave moraju da budu priznate da bi mogle da se koriste.