18. novembar 2024 14:03

Odbor predlaže usvajanje dopune Zakona o visokom obrazovanju

Izvor: TANJUG

Foto: TANJUG/ZORAN ŽESTIĆ

BEOGRAD - Skupštinski odbor za obrazovanje odlučio je danas da predloži parlamentu da usvoji dopunu Zakona o visokom obrazovanju, a ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović objasnila je da ta dopuna predviđa mogućnost da inostrani fakulteti koji su akreditovani u svojim zemljama i koji imaju akreditovane studijske programe mogu biti locirani Srbiji.

Studenti, kako je dodala, stiču diplomu tog univerziteta iz zemlje iz koje dolaze.

"U praksi to znači da oni studenti koji žele da steknu međunarodnu diplomu na master, doktorskim studijama ili osnovim studijama to će moći da urade u našoj zemlji", navela je ministarka na sednici odbora.

Ona je dodala i da studenti mogu da studiraju po mnogo povoljnijim uslovima, jer njihovi roditelji neće morati da plaćaju stan i hranu, jer će studirati u Srbiji.

Đukić Dejanović je precizirala da kvalitetan fakultet sa ministarstvom treba da napravi sporazum kao akreditovan u svojoj zemlji i sa profesorima koji imaju određenu akreditaciju sa studijskim programima, koji su takođe akreditovani.

Na pitanje o tome što je akademska zajednica izrazila negodovanje zbog dopune Zakona o visokom obrazovanju, Đukić Dejanović je podsetila da je Nacionalni savet za visoko obrazovanje bio uključen u aktivnosti u proceduri.

"Učestvovali su u donošenju svega ovoga, a ja ću imati i razgovor sa rektorom Univerziteta u Beogradu sutra, posle toga mogu dati izjavu kakvi su rezultati", rekla je ministarka, ali je podsetila da se o ovoj nameri govori već godinama i da će im biti izložena razložna argumentacija.

Poslanici dela opozicije su na sednici Odbora za obrazovanje tražili da se predloženi zakon povuče iz procedure.

Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac je kao argument naveo i to što nije bilo javne rasprave, a ocenio je i da ova dopuna ide ka tome da se "dodatno urušavaju državni fakulteti", a upitao je i zašto se planira da država iz budžeta plaća troskove i školarine.

Đukić Dejanović je rekla da nije ideja da se finansira bilo koji univerzitet i da se daju sredstva koja treba da pripadaju našim univerzitetima.

"Ovde je mlad čovek koji je najpotrebniji Srbiji u fokusu pažnje", rekla je ona i dodala da je mladim ljudima važno međunarodno iskustvo i da oni odlaze u inostranstvo zbog osnovnih master i doktorskih studija, a ideja je da se status tih porodica popravi što je moguće više i da država toj deci koja bi inače studirala u inostranstvu eventualno pomogne.

Poslanik Zeleno-levog fronta Đorđe Pavićević tvrdi da se ovde otvaraju "ekspoziture", a da se ne zna pod kojim uslivma će raditi, a jedini garant da će sve biti u redu je, kako kaže, ministarstvo koje će izdavati dozvolu za rad, a postavio je i pitanje kvaliteta fakulteta koji budu dolazili.

Poslanica koalicije NADA Slađana Radisavljević pitala je ko će da proverava predavače i njihova zvanja, a poslanik Stranke slobode i pravde Peđa Mitrović ukazao je na pismo rektora Univerziteta u Beogradu tvrdeći da je u pitanju antisistemski zakon.