20. novembar 2024 13:11
Kristofer Hil: Važno da mediji i pravosuđe sarađuju kroz otvoreni dijalog
BEOGRAD - U Beogradu se danas održava okrugli sto na temu "Odnos sudova i medija", a ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil rekao je na otvaranju da je jako važno da se mediji i pravosuđe međusobno dobro razumeju i da budu u stanju da sarađuju kroz otvoreni dijalog.
On je istakao da je u demokratiji odnos između institucija od suštinskog značaja kao i da bez slobodnih medija i nezavisnog pravosuđa teško da ima demokratije.
Podsetio je i da su rokovi za usklađivanje srpskog zakonodavstva sa evropskim pomereni na 2026. godinu i da je to ambiciozan rok, koji odražava činjenicu da u Srbiji raste konenzus o tome da je EU dom Srbije.
"Što pre Srbija u taj dom uđe, bolje za sve njene građane", ocenio je Hil.
Dodao je da proces usklađivanja srpskih zakona nije lagan i da zahteva mnogo posla i poverenja, kao i određene napore koji treba da ulože srpske insitucije, posebno srpski mediji i pravosudni sistem.
"Ima slučajeva gde srpski pravosudni sistem ne nailazi na dovoljno razumevanja, ne znaju šta da kažu pred medijima. Ali često ni srpski mediji ne razumeju način na koji se točak pravde okreće", rekao je Hil.
On je ocenio da je usklađivanje zakonodavstva sa EU veliki test, ne samo za želju Srbije da se priključi EU, već i za srpsku demokratiju.
Ukazao je da se pravosuđe u svim zemljama suočava sa zloupotrebom pravosudnog sistema kroz tzv. SLAP tužbe i naveo da se sa tim problemom treba izboriti.
On je podsetio da se Srbija kreće ka članstvu u EU.
"Ne mogu da predvidim kada će se to desiti, ali mogu da predvidim da će se to desiti", zaključio je Hil.
Predsednica Vrhovnog suda Jasmina Vasović ocenila je da odnos sudova i medija godinama karakterišu nedovoljno poznavanje, nepoverenje i nezadovoljavajuća komunikacija, kao i da se izostanak razumevanja i saradnje najviše odražava negativno na građane.
Ona je poručila da građani zaslužuju profesionalno novinarstvo, vođeno istinitim, objektivnim, blagovremenim i odgovornim izveštavanjem o sudskim postupcima i radu sudova.
"Građani zaslužuju transparento, odgovorno i dostupno sudstvo, koje je otvoreno prema medijima, u skladu sa zakonskim propisima i ograničenjima", rekla je Vasović.
Ona smatra da je kontinuirana edukacija i saradnja sudova i medija neophodna da bi se povratilo poverenje javnosti u sudove i medije.
Šef Misije OEBS a u Srbiji Jan Bratu poručio je da nezavisno novinarstvo i sudstvo treba da rade zajedno da bi podstakli vladavinu prava.
"Poverenje javnosti je kamen temeljac vladavine prava, a mediji su od ključne važnosti u izgradnji i održavanju poverenja javnosti. Izveštavanje mora da bude tačno i pravedno o postupcima i presudama", rekao je Bratu.
Kazao je da misija OEBS-a u Srbiji snažno podržava sve inicijative koje podstiču saradnju i razumevanje u različitim delovima društva.
"Ovo je prilika da se dodatno poboljšaju odnosi između sudova i medija u interesu opšte javnosti. To može da poveća transparentnost u sudkim procesima tako što će novimarima pomoći da bolje razumeju sudske postupke", rekao je Bratu.
Ukazao je na sve česću pokavu tzv. SLAP tužbi u Evropi i naveo da treba omogućiti rano odbacivanje tih tužbi na sudu, podsećajući da je direktiva Evropske komisije protiv SLAP tužbi stupila na snagu ove godine.
Bratu je napomenuo da se poverenja građana u pravosuđe u poslednjoj deceniji nešto povećao, sa dosta niskog nivoa na kojem je bio.
Generalna sekretarka Nezavisnog udruženja novinara Srbije Tamara Filipović istakla je neophodnost saradnje medija i pravosuđa, ukazujući da i jedni i drugi rade u javnom interesu.
Okrugli sto se održava u organizaciji Vrhovnog suda, Misije OEBS-a u Srbiji i ambasade SAD.
U okviru okruglog stola održavaju se panel diskusije koje imaju za temu slobodu izražavanja, izveštavanje o krivičnim i parničnim postupcima i druge teme.
Takođe, u okviru okruglog stola biće predstavljena publikacija "Vodič za novinare i građane kroz sudske postupke", koju su zajedo uradili sudije i novinari, uz podršku misije OEBS-a.