20. novembar 2024 18:49

Konferencija: Srbija je postigla napredak na polju iskorenjivanja rizika od apatridije

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

BEOGRAD - Srbija je postigla napredak na polju iskorenjivanja rizika od apatridije, kao i u aktivnostima koje će i nadalje biti preduzete u rešavanju ovog problema, rečeno je danas na konferenciji "Šta smo postigli, a šta donosi budućnost", saopštilo je Ministarstvo državne uprave i lokalne samoprave (MDULS).

Konferenciju su, povodom obeležavanja 70 godina od donošenja Konvencije o statusu lica bez državljanstva i 10 godina kampanje "Ja pripadam", organizovali Ministarstvo državne uprave i lokalne samoprave i Agencija Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) u Narodnoj skupštini Srbije.

Konstatovano je da se u odnosu na početak procesa, kada je u Srbiji bilo na desetine hiljada lica u riziku od apatridije, danas takvi slučajevi pojavljuju kao izuzetak i rešavaju se u okviru Operativne grupe formirane u okviru Sporazuma o razumevanju.

U njoj, pored Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Zaštitnika građana i UNHCR-a, učestvuju i predstavnici drugih ministarstava – Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva pravde, Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstva zdravlja i drugih.

Pored toga, na skupu je naglašeno da Srbija predstavlja primer dobre prakse u rešavanju pitanja pravne nevidljivosti i otklanjanja rizika od apatridije, te da, iako je mnogo toga urađeno, Srbija nastavlja da prati stanje u oblasti i ostvarivanje osnovnih prava ljudi.

Osim ministra državne uprave i lokalne samouprave Jelene Žarić Kovačević i predstavnika Visokog komesara za izbeglice Sufijana Ađalija, na skupu su govorili potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ministar za ljudska i manjinska prava Tomislav Žigmanov, potpredsednik Narodne skupštine Jovan Janjić, zaštitnik građana Zoran Pašalić, v. d. pomoćnika ministra spoljnih poslova za multilateralnu saradnju Katarina Lalić Smajević i izvršna direktorka NVO „Praksis“.

Učesnici konferencije mogli su da čuju i svedočenje Ersena Tafa, sugrađanina koji je tokom trajanja kampanje "Ja pripadam" upisan u matičnu knjigu rođenih.

Pomoćnica Visokog komesara UN za izbeglice Ruvendrini Menikdivela obratila se prisutnima putem video poruke.

Konvencija o pravnom položaju lica bez državljanstva doneta je septembra 1954. godine u Njujorku, a tadašnja Federativna Republika Jugoslavija ratifikovala je 1959. godine, navodi MDULS.