21. novembar 2024 17:07
Danijela Barjaktarović: U teškim uslovima živi svako peto dete u svetu
BEOGRAD - Menadžerka programa "Jačanje porodice" organizacije SOS Dečija sela Srbija Danijela Barjaktarović izjavila je danas, povodom Svetskog dana deteta, da u teškim uslovima, prema poslednjim podacima, živi svako peto dete.
"Deca sa svih krajeva sveta nam šalju jednu moćnu poruku, puno empatije i oni traže mir. A, iza toga što oni traže mir, u stvari traže poštovanje i drugih nekih dečjih prava koja je su garantovana konvencijom o pravima deteta", istakla je Barjaktarovićeva za Tanjug.
Podsetila je da je to jedan od prvih međunarodnih dokumenta koji u celosti obuhvata različita prava dece, kao i da smo svi obavezni da ta prava poštujemo.
"Čini mi se da se dece i njihovih prava setimo samo na Međunarodni dan deteta. Ono što takođe ta konvencija garantuje deci jeste da oni participiraju, da učestvuju, da se njihov glas čuje, ali takođe i da budu informisani o svojim pravima i da učestvuju u donošenju važnih odluka koji se tiču njihovog zdravlja, bezbednosti i mentalnog zdravlja", navela je ona.
"Ne govorim samo o ratnim uslovima, jer je prosto nasilje kao pojam dosta šire od toga, a rat zaista stvara situacije u kojoj su deca najugroženije. To je zapravo najteži vid nasilja prema deci. I ono što jeste apsurd i ono što zaista treba negde govoriti javno, ratnim sukobima nisu pogođena samo dece koje žive, na teritoriji koja je ratom zahvaćena, već prosto indirektno to utiče i na svu ostalu decu", rekla je Barjaktarović.
Dodala je, da se deca iz razvijenih država gde nema sukoba i ratova identifikuju sa svojim vršnjacima iz država u kojima postoje ratni sukobi.
"Nije samo da sam ratni sukob izaziva određenu teškoću deci, nego i ono što on prati u stvari. Jer veliki broj deca u takvim okolnostima biva eksploatisan, devojčice seksualno ili se sklapaju rani brakovi, a dečaci često bivaju i zlopotrebljeni u ratnim sukobima ili u izavršavanju krivičnih dela", rekla je Barjaktarović.
Navela je da su deca koja su prolazila migrantskom rutom bila u riziku od najtežih oblika eksploatacije dece.
"Mi smo kao organizacija pet godina sprovodili projekat podrške deci i porodici na migranskoj ruti na teritoriji Srbije", istakla je Barjaktarović.
Ona je dodala da je jako važno da država pruža podršku, kao i organizacije civilnog društva da su tu za porodicu, da je poneguju, da je održe zajedno i da daju smernice roditelju na koji način da poboljša kvalitet brige o detetu,
"Mi godišnje podržimo više od 450 takvih porodica i 1.900 članova, a ovu uslugu izvodimo u Beogradu, Nišu, Gadžinom Hanu Raški, Kraljevu, Čačku, Trsteniku i Vrnjačkoj banji. I ono što bi trebalo da se desi jeste da tih usluga imamo što više, da one zaista budu dostupne i deci i porodici, jer to što podržavamo porodicu, u stvari, pružamo podršku i samoj deci", zaključila je Barjaktarović.
Povodom Svetskog dana deteta, Organizacija SOS dečija sela pokrenula kampanju "Marširamo za mir", koliko ratni sukobi utiču na decu?